مسیر انتخابات به نفع ترامپ طی می شود/ بایدن عقب ماند

داگ سوسنیک (Doug Sosnik) در یک مقاله تعاملی با روزنامه «نیویورک‌تایمز» حالت‌های مختلف مسیر دستیابی به ۲۷۰ رای الکترال کالج برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق این کشور را بررسی می‌کند و به دموکرات‌ها در مورد مینه‌سوتا، ایالتی که معمولاً از دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند، هشدار می‌دهد.

خبر مرتبط
اعتماد آمریکایی ها به ترامپ/ دونالد از بایدن پیشی گرفت

نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد ترامپ با حدود ۲ درصد نسبت به بایدن پیشتاز است گرچه با احتساب نامزدهای حزب سوم بایدن از رئیس جمهور سابق پیشی می‌گیرد.

وی با بیان اینکه «بایدن در ایالت مینه‌سوتا برتری محدودی دارد»، تصریح کرد: «در حالی که برای بایدن از نظر محاسباتی محتمل است که بدون [حمایت] مینه‌سوتا پیروز شود، اما اگر نتواند این ایالت دیرینه دموکرات را به همراه داشته باشد، بعید است که او منتخب شود.»

آکسیوس در گزارش خود همچنین توضیح داد: مجمع برگزینندگان (الکترال کالج) به نفع جمهوری‌خواهان است و ۲ رئیس‌جمهور اخیر جمهوری‌خواه آمریکا نخستین بار با وجود از دست دادن رای مردمی، انتخاب شدند.

لازم به ذکر است که براساس قانون اساسی آمریکا، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری توسط الکترال کالج تصمیم‌گیری می‌شود و برای هر ایالت تعداد مشخصی رای و الکترال در نظر گرفته شده است. یک نامزد ریاست جمهوری باید ۲۷۰ رای الکترال را برای پیروزی کسب کند و کسب آرای مردمی ملی تعیین کننده نیست.

این پایگاه خبری افزود که بایدن دیگر نمی‌تواند روی ایالت میشیگان که به شدت به پیروزی در آن نیاز دارد، حساب باز کند.

بر اساس گزارش آکسیوس، پیروزی‌های بایدن در ایالت‌های جنوبی میدان نبرد یعنی آریزونا، نوادا و جورجیا در سال ۲۰۲۰، به دلیل حمایت قاطع رای‌دهندگان جوان و غیرسفید پوست او بود.

اما نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که بایدن در دوران ریاست جمهوری خود با کاهش قابل‌توجه حمایت این رای‌دهندگان روبه رو شده است.

سوسنیک همچنین گفت: «تحلیل من از سابقه رای‌دهندگان و نظرسنجی‌ها، مسیری را نشان می‌دهد که در حال حاضر به نفع ترامپ است.»

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.