سد جگین هرمزگان به مرحله سرریز رسید

جمشید عیدانی گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر که از میزان و شدت قابل ملاحظه‌ای برخوردار بودند، سدهای مهم استان هرمزگان هم‌اکنون در حال آب گیری هستند و آورده این سدها نیز در حال افزایش است.

ادامه داد: در حال حاضر سدهای شمیل و نیان ۳.۵ میلیون متر مکعب، استقلال میناب ۲ میلیون متر مکعب، سرنی یک میلیون مترمکعب و جگین ۶۵ میلیون مترمکعب آبگیری شده و حجم کلی آبگیری سدهای این استان تا کنون به ۷۱.۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه میزان بارش تجمعی در این استان از ابتدای سال آبی تا کنون ۱۳۶.۳ میلیمتر بوده است، ادامه داد: بر این اساس شاهد افزایش ۴۲ درصدی بارندگی‌ها طی این بازه زمانی هستیم.

وی افزود:در ایستگاه سران۹۵ میلی‌متر، خرگوشی ۹۳.۵ میلی‌متر، گوهران ۹۱.۵ میلی‌متر و شیبکوه ۹۰ میلیمتر، بیشترین میزان بارش به ثبت رسیده است.

عیدانی در خصوص اقدامات انجام شده در شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان برای جلوگیری از بروز خسارات احتمالی در شرایط تشدید بارندگی‌ها توضیح داد: پیرو پیش‌بینی‌های بارندگی که توسط سازمان هواشناسی اعلام شد، بر اساس نظام‌نامه سیلاب طی ۲ جلسه متوالی طی روزهایی ابتدایی هفته جاری، جلسه مدیریت بحران و کمیته‌های مرتبط با آن برگزار و تصمیمات لازم برای ایجاد آمادگی سدها، تاسیسات و رودخانه‌ها و سایر موضوعات مرتبط اتخاذ شد.

وی گفت: از مهمترین مصوبات این دو جلسه می‌توان به آگاه سازی پیمانکاران طرح های در دست اجرا برای خارج کردن ماشین آلات از بستر رودخانه ها، اطلاع رسانی و آگاه سازی مقامات استانی و شهرستانی، استقرار کامل نیروهای انسانی حاضر در سدها و تاسیسات آبی در محل خدمت، تخلیه رسوب از سدهای هرمزگان، لغو همه مرخصی کارکنان ، اطلاع رسانی‌های عمومی به مردم و ... اشاره کرد.

عیدانی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر اقدامات فنی و آمادگی نیروهای انسانی مستقر در سدها و تاسیسات، اطلاع‌رسانی‌های لازم نیز از طریق صدا و سیما، فرمانداری ها و فضای مجازی صورت گرفت تا شرایط پیش رو با کمترین خسارت رفع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان یاد آور شد: پیرو پیش‌بینی‌های بارندگی که توسط سازمان هواشناسی اعلام شده بود، اقدامات لازم برای مدیریت سیلاب احتمالی انجام و بر همین اساس دریچه تحتانی سد جگین هرمزگان نیز پیرو مصوبات جلسه مدیریت بحران شرکت، باز شد تا با تخلیه بخشی از آب ذخیره شده پشت سد آمادگی لازم برای مدیریت سیلاب فراهم شود.

عیدانی تشریح کرد: براساس آخرین اطلاعات به دست آمده تا امروز، سد جگین هرمزگان، با حجم مخزن ۲۱۴ میلیون متر مکعب به مرحله سر ریز رسیده است و حجم کل سرریز این سد ۱۲۵ هزار متر مکعب است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.