آیت الله مکارم شیرازی: امیدواریم مالیات هم عادلانه اخذ شود

 آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در دیدار رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مالیات باید عادلانه اخذ شود و هر کسی که تمکن مالی بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان اینکه از مشخصه های جامعه سالم این است که درآمد دولتش از مالیات تامین شود. افزود: امیدواریم مالیات هم عادلانه اخذ شود و هم به مالیات دهندگان تفهیم شود.

خبر مرتبط
خبر مهم درباره مالیات بر ارزش افزوده + جزئیات

سازمان امور مالیاتی کشور در اقدامی حمایتی، بخشنامه‌ای جدید صادر کرد که فرصتی استثنایی برای مودیان مالیات بر ارزش افزوده را فراهم می‌کند. بر اساس این بخشنامه، مودیانی که نسبت به اصلاح و تکمیل اظهارنامه پیش فرض (برآوردی) مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان سال ۱۴۰۲ خود تا پایان روز دوازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ اقدام کنند، مشمول بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم این دوره خواهند شد.

 وی مسئولیت سازمان مالیاتی را سخت و مهم دانست و گفت: از سویی برخی به هر نحوی از پرداخت مالیات فرار می کنند و از سویی سازمان مجبور به تأمین هزینه های جاری کشور با مالیات است، لذا باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مالیات عادلانه ستانده شود.

این مرجع تقلید در ادامه، اقتصاد جامعه سالم را بر پایۀ مالیات عادلانه دانست و افزود: باید مصارف مالیات تبیین شود تا مردم نسبت به پرداخت آن توجیه شوند.

وی گفت: دریافت مالیات مختص به زمان حال نیست؛ در زمان ائمه علیهم السلام غیر از وجوهات شرعیه، مالیات هم اخذ می شد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت دریافت مالیات جهت پیشبرد امور کشور گفت: دریافت مالیات باید عادلانه و همراه با رضایت مؤدیان باشد که این امر باعث جلب اعتماد آنان می گردد.

سبحانیان رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور نیز در دیدار با حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: تمرکز سازمان امور مالیاتی کشور در مالیات ستانی، پردرآمدها هستند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود:اشراف نظام مالیاتی بر داده های مالیاتی بالاست و مالیات متکی بر داده های مالیاتی می باشد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.