چراغ سبز مجلس سنای آمریکا به تمدید این برنامه جاسوسی

این رای‌گیری با ۶۰ موافق و ۳۴ مخالف نزد «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای تصویب نهایی ارسال می‌شود. به موجب این تصمیم‌گیری، قانون بخش ۷۰۲ نظارت بر اطلاعات خارجی یا «فیسا» (FISA) برای ۲ سال دیگر تمدید خواهد شد.

خبر مرتبط
هشدار جدی صندوق بین‌المللی پول درباره بدهی آمریکا

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که افزایش عظیم بدهی ملی ایالات‌متحده خطرات قابل توجهی برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند.

طبق گزارش ان‌بی‌سی نیوز، رای نهایی پس از آن صورت گرفت که مجلس سنا توانست شش اصلاحیه سناتورهای مترقی و محافظه‌کار را که گفته بودند ابزارهای جاسوسی «بسیار گسترده» هستند و خواستار حمایت از آزادی‌های مدنی و حریم خصوصی آمریکایی‌ها شدند، شکست دهد.

دولت بایدن و حامیان فیسا هشدار داده بودند که حتی یک وقفه کوتاه می‌تواند تاثیر مخربی بر روند جمع‌آوری اطلاعات داشته باشد.

«چاک شومر» رئیس اکثریت مجلس سنای آمریکا در این خصوص گفت: «این کار آسانی نبود و مردم دیدگاه‌های متفاوتی داشتند اما همه ما یک چیز را می‌دانیم و آن است که اگر اجازه دهیم فیسا منقضی شود، موقعیت خطرناک خواهد شد. این بخش مهمی از امنیت ملی ماست تا اقدامات تروریستی، قاچاق و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز را متوقف کنیم.»

خبرگزاری اسپوتنیک هم گزارش کرد، منتقدان بر این باورند که قانون بخش ۷۰۲ به آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه جاسوسی از تماس‌های تلفنی و اینترنتی آمریکایی‌ها بدون مجوز از سوی دادگاه نظارت اطلاعات خارجی را می‌دهد و به این ترتیب می‌توان از اطلاعات خارجی برای اهداف داخلی نیز که موجب فرار از الزامات قانونی شود،‌ استفاده کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.