خبر خوش ناتو برای زلنسکی / سامانه پدافند هوایی در راه اوکراین

خبرگزاری رویترز امروز نوشت که ینس استولتنبرگ پس از نشست ویژه وزیران دفاع کشورهای عضو و رئیس جمهوری اوکراین گفت که اعضا با ارائه تعدادی بیشتری سامانه‌ پدافند هوایی به کی یف موافقت کردند.

دبیر کل ناتو گفت: علاوه بر سامانه های پاتریوت، سامانه های دیگری نیز وجود دارد که متحدان می‌توانند (به اوکراین) ارائه کنند که سامانه فرانسوی "سمپ تی" (SAMP/T) از جمله آنهاست. کشورهای دیگری که سامانه پدافندی قابل عرضه در اختیار ندارند، متعهد شده‌اند که برای خرید آنها از اوکراین حمایت مالی کنند.

خبر مرتبط
درخواست مهم آلمان از اعضای ناتو درباره اوکراین/ نیاز فوری کی یف به پاتریوت

صدر اعظم آلمان از شرکای خود در ائتلاف نظامی ناتو خواست موشک های پاتریوت بیشتری را در اختیار اوکراین قرار دهند.

در همین حال رویترز در خبری جداگانه نوشت یک کشتی باری از مبدأ روسیه که ۴ مارس (۱۴ اسفند) در آلمان و به ظن نقض تحریم ها توقیف شده بود، اکنون آزاد شده است.

دادستانی اعلام کرده که کشتی "آتلانتیک نویگیتر" (Atlantic Navigator II) ۲۵۱ کانتینر چوب توس را به مقصد آمریکا حمل می کرد. چوب مشمول تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه است، اما مشمول تحریم های آمریکا نمی شود.

این کشتی که توسط یک شرکت مستقر در کانادا مدیریت شده و تحت پرچم جزایر مارشال تردد می‌کند، برای برخی از مشتریان آمریکایی نیز اورانیوم غنی‌ شده که خارج از شمول تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا است، حمل می کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.