فرانسه سفیر خود در باکو را فراخواند

وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با «آن بولون» سفیر پاریس در باکو دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، مکرون در این دیدار جمهوری آذربایجان را به ادامه «اقدامات یکجانبه ماه‌های اخیر که به روابط میان ۲ کشور آسیب زده است» متهم کرد

رئیس جمهوری فرانسه نسبت به اقدامات جمهوری آذربایجان «ابراز تاسف کرده و گفت امیدوار است که باکو در مورد نیاتش بروشنی عمل کند.»

خبر مرتبط
تظاهرات گسترده هزاران گرجی علیه یک لایحه جنجالی

هزاران نفر از معترضان گرجستانی روز سه‌شنبه در تفلیس علیه لایحه جنجالی «شفافیت نفوذ خارجی» تظاهرات کردند که این اعتراضات به درگیری با پلیس منجر شد.

فرانسه بطور سنتی از متحدان ارمنستان به شمار می‌آید و میزبان جمعیت زیادی از ارمنی‌هاست اما مناسبات پاریس با باکو بدلیل مناقشه قره‌باغ متشنج شده است.

نیروهای جمهوری آذربایجان در جنگ سال ۲۰۲۰ کنترل قره‌باغ را از دست نیروهای ارمنی خارج کرده و در سپتامبر ۲۰۲۳ کنترل خود را نهایی کردند.

مکرون و سایر مقام‌های فرانسوی می‌گویند که الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان متوقف نخواهد شد و برنامه‌هایی برای خاک ارمنستان دارد. این در حالی است که گفت‌وگو میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای عادی‌سازی روابط ادامه دارد.

وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه در بیانیه خود اعلام کرد: فرانسه بر حمایت خود از عادی‌سازی روابط میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید می‌کند.

از سوی دیگر، همکاری ارمنستان و فرانسه در حوزه نظامی افزایش یافته است که این مساله موج اختلاف میان روسیه و ایروان شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.