صدور همزمان دو هشدار هواشناسی و دریایی در این استان

مهرداد حسن زاده، شامگاه ۲۵ فروردین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مطابق هشدارهای دریایی اداره‌کل هواشناسی استان و بررسی خروجی نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی، طی روزهای آینده شاهد شرایط ناپایدار دریایی در سطح استان خواهیم بود و بر همین اساس هشدار سطح نارنجی دریایی صادر شده است.

وی افزود: بر اثر فعالیت این سامانه شاهد ناپایداری شدید جوی و دریایی در جزایر خلیج فارس و مناطق دریایی استان از صبح دوشنبه هفته جاری (۲۷ فروردین تا ظهر جمعه ۳۱ فروردین) خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: صبح دوشنبه تا ظهر چهارشنبه شاهد وزش باد شدید جنوب شرقی در محدوده ۵۰ کیلومتر بر ساعت (۲۸ نات) همراه با رگبار باران و رعد و برق و گاه تگرگ، تندباد لحظه‌ای گاه بیش از ۶۰ کیلومتر بر ساعت و افزایش ارتفاع موج تا ۲۵۰ سانتیمتر (۸ پا) خواهیم بود.

وی تصریح کرد: از بعداز ظهر چهارشنبه تا ظهر جمعه نیز شاهد وزش باد نسبتاً شدید شمال غربی تا جنوب غربی در محدوده ۴۳ کیلومتر بر ساعت (۲۴ نات) همراه با رگبار باران و رعد و برق گاه تگرگ، تندباد لحظه‌ای و افزایش ارتفاع موج تا نزدیک ۱۸۰ سانتیمتر( نزدیک ۶ پا) خواهیم بود.

حسن زاده با تاکید بر اینکه منطقه اثر این سامانه خلیج‌فارس، تنگه‌هرمز، دریای عمان خواهد بود، گفت: در اثر فعالیت این سامانه احتمال خسارت، اختلال در ترددهای دریایی قایق‌های صیادی و فعالیت‌های تفریحی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری در بنادر استان، اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پروش ماهی وجود دارد.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های امدادرسان در مناطق دریایی استان، تمهیدات لازم در مناطق دریایی و ساحلی استان را جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری بیندیشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان همچنین از صدور نارنجی هواشناسی نیز در سطح استان خبر داد و گفت: طی روزهای دوشنبه ۲۷ فروردین تا پنج شنبه ۳۰ فروردین شاهد فعالیت قابل ملاحظه سامانه بارشی در سطح استان خواهیم بود.

وی افزود: بر اثر فعالیت این سامانه در سطح استان شاهد رگبار شدید باران و رعد و برق همراه با تگرگ و تندباد لحظه‌ای با تاکید بر روزهای سه شنبه و چهارشنبه خواهیم بود و منطقه اثر آن بندرعباس، بستک، خمیر، سیریک، بندرلنگه، پارسیان، تنب بزرگ، جاسک، ابوموسی، جزیره سیری، حاجی آباد، رودان، بشاگرد، قشم، جزیره کیش، جزیره لاوان، میناب خواهد بود.

حسن زاده گفت: بر اثر این سامانه احتمال وقوع سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن رواناب، احتمال خسارت در اثر تندباد لحظه‌ای، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد و توصیه می‌شود دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها، عدم توقف در بستر رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوهنوردی، محافظت از محصولات کشاورزی، احتیاط در ترددهای جاده‌ای مورد توجه باشد.

وی تصریح کرد: لذا اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و شهرستان‌های تابعه ضمن آمادگی کامل، هماهنگی لازم را به‌منظور فراهم‌ نمودن تمهیدات لازم از جمله اطلاع‌رسانی و هشدار به‌موقع از طریق رسانه‌های محلی، رعایت نکات ایمنی و … به‌عمل آورند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.