آمریکا انگشت اتهام را به سوی پکن گرفت/ادعای کمک چین به روسیه

با وجود این اتهام‌زنی، سفارت چین در ایالات متحده اعلام کرد به هیچ طرفی در جنگ اوکراین تسلیحاتی ارائه نکرده است و افزود که «ایجادکننده یا طرف درگیری در بحران اوکراین نیست.»

خبر مرتبط
آمریکا و انگلیس تحریم‌های جدید علیه روسیه وضع کردند

وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه اعلام کرد که براساس تحریم‌های جدید، بازارهای بورس فلزات لندن و بورس کالای شیکاگو از پذیرش تولیدات جدید آلومینیوم، مس و نیکل روسیه منع شده‌اند.

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفتند که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی اخیر خود این موضوع را با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در میان گذاشته و این مساله، موضوعی است که با متحدان آمریکا در اروپا و سراسر جهان مورد بحث قرار گرفته است.

یکی از مقامات مدعی شد که اقلام چینی شکاف‌های مهمی را در چرخه تولید دفاعی روسیه پر می‌کنند و به مسکو کمک می‌کنند تا «جاه‌طلبانه‌ترین توسعه دفاعی خود از دوران شوروی و در یک جدول زمانی سریع‌تر از آنچه در اوایل این درگیری ممکن بود، انجام دهد.»

خبر مرتبط
تحرکات نظامی جدید روسیه/ این موشک سنگین آزمایش شد

روسیه به طور موفقیت آمیز یک موشک سنگین را از مقر فضایی خود در شرق دور به طور آزمایشی به فضا فرستاد.

این مقام گفت: «نظر ما این است که یکی از متحول‌کننده‌ترین حرکت‌های موجود در حال حاضر برای حمایت از اوکراین، این است که چین را متقاعد کنیم که کمک به روسیه برای بازسازی پایگاه صنعتی نظامی خود را متوقف کند. روسیه برای حفظ تلاش‌های جنگی خود بدون جمهوری خلق چین تقلا خواهد کرد.»

در واکنش به این اتهام‌زنی‌ها، سخنگوی سفارت چین به خبرگزاری رویترز گفت در تجارت عادی میان چین و روسیه نباید مداخله شود یا این روابط نباید محدود شود. لیو پنگیو گفت: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که از تحقیر و قربانی کردن روابط عادی بین چین و روسیه خودداری کند.»

دولت چین پیشتر هم از لفاظی‌های ضد چینی در جریان مذاکرات اخیر بایدن با رهبران ژاپن و فیلیپین شکایت کرد، اتهامی که کاخ سفید انکار می‌کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.