مذاکرات قاهره در مسیر شکست قرار دارد

به گزارش العربی الجدید، یکی از رهبران برجسته حماس امروز پنجشنبه در سخنانی در واکنش به جنایت تروریستی روز گذشته رژیم صهیونیستی در هدف قرار دادن خودروی حامل شماری از فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد که این جنایت هیچ تأثیری بر روند مذاکرات جاری درباره توافق آتش‌بس غزه نخواهد داشت و نمی‌تواند موضع مقاومت را تغییر دهد.

این رهبر حماس که ترجیح داد نامش ذکر نشود در گفت‌وگو با العربی الجدید اظهار داشت که اسماعیل هنیه گفته است هیچ تفاوتی میان خون فرزندان و نوه‌های او با سایر فرزندان غزه که روزانه خونشان به دست اشغالگران وحشی صهیونیست ریخته می‌شود وجود ندارد. دشمن بداند تنها عامل مؤثر در مذاکرات، میزان تعهد اشغالگران به اصول تعیین شده توسط مقاومت است.

خبر مرتبط
نخست‌وزیر مالزی به اسماعیل هنیه پیام داد

نخست وزیر مالزی در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه، خبر تأسف بار شهادت سه تن از فرزندان رهبر حماس و چهار نوه وی را تسلیت گفت.

رهبر مذکور حماس در ادامه گفت که این جنبش همچنان با رهبران خود در داخل و خارج غزه مشورت می‌کند تا پاسخ نهایی را به میانجی‌ها در قاهره بدهد. رژیم اشغالگر یک روز قبل از عید فطر پیشنهاد ارائه شده توسط میانجی‌ها و دولت آمریکا برای فعال کردن آتش‌بس بشردوستانه به مدت سه روز را رد و آن را مشروط به پاسخ مثبت حماس به پیشنهادی کرد که این رژیم در مذاکرات قاهره ارائه داده و پاسخگوی هیچیک از خواسته‌های فلسطینی‌ها نبود.

وی تاکید کرد که پیشنهاد رژیم اشغالگر با شروط مقاومت هیچ تطابقی ندارد. توقف دائمی و جامع جنگ، بازگشت بی قید و شرط آوارگان به شمال غزه، ورود کمک‌های مستمر به سراسر غزه و بازسازی این منطقه از جمله شروط اصلی ماست که از آن عقب‌نشینی نمی‌کنیم. حماس به میانجی‌ها اطلاع داده بود که با آتش‌بس بشردوستانه ۳ روزه در غزه موافق است اما رژیم اشغالگر آن را رد و تجاوزهای خود را تشدید کرد و حمله‌ای خشونت آمیز به مرکز نوار غزه انجام داده و فرزندان هنیه را ترور کرد.

این منبع حماس در ادامه گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌خواست با این جنایت، مقاومت را تحت فشار قرار دهد تا پیشنهاد ارائه شده توسط کابینه فاسد اسرائیل را بپذیرد.

از سوی دیگر یک منبع مصری آگاه از مذاکرات قاهره به العربی الجدید گفت که طی ساعات گذشته تماس‌هایی حاصل شده که در آن مقامات مصری نارضایتی خود را از ترور فرزندان اسماعیل هنیه اعلام کرده‌اند. در این بین مسؤولان اسراییلی علناً گفته‌اند تا زمانی که شاخص‌های اولیه توافق روشن نشود، هیچ تغییری در حمله‌های اسرائیل به غزه رخ نخواهد داد.

این منبع با اشاره به اینکه مذاکرات قاهره به سمت شکست می‌رود تاکید کرد: فشارهایی از جانب دولت آمریکا بر میانجی‌های عربی وجود دارد که آنها را به سمت تحت فشار دادن حماس سوق می‌دهد.

رژیم صهیونیستی دیروز در حمله هوایی به اردوگاه الشاطی، خودروی حامل فرزندان و نوه‌های هنیه را هدف قرار داد و آنها را به شهادت رساند. در این جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی ۳ فرزند و شماری از نوه‌های هنیه به شهادت رسیدند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.