رئیسی: نباید اجازه دهیم در هیچ استانی از جمله تهران تنش آبی پیش بیاید

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از «طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران» مسئله مدیریت منابع و مصرف آب را به ویژه با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات و گسترش مصرف بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: محدودیت منابع آبی کشور اقتضا می‌کند که یک مدیریت با کفایتی تامین و مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعت کشور را دنبال کند.

رئیس جمهور با قدردانی از وزیر نیرو و دست‌اندرکاران این وزارتخانه که از ابتدای دولت مردمی قدم‌های خوبی برای بهبود مدیریت و ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی کشور داشته‌اند، افزود: با توجه به اقدامات انجام شده از جمله آبرسانی به 5 هزار روستا از مجموع 10 هزار روستای هدف‌گذاری شده، این نوید را می‌دهد که برنامه‌های دولت در زمینه تامین و مدیریت مصرف آب تحقق خواهد یافت.

رئیسی با تاکید بر اهمیت مدیریت کاهش و بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در کنار افزایش بهره‌وری از آب مصرفی در این بخش از جمله با گسترش آبرسانی زیرسطحی اظهار داشت: گسترش آبیاری زیرسطحی در بخش‌های مختلف کشور آغاز شده و نتایج قابل قبولی هم داشته است.

خبر مرتبط
واکنش صالحی نسبت به انتشار بخشی از سخنان رئیسی

دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت انتشار بخشی از سخنان امروز رئیس‌جمهوری را تحریف‌ شده توصیف کرد.

رئیس جمهور همچنین بر گسترش استفاده از پساب در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی که امکان استفاده از آن را دارند، تاکید کرد و گفت: بهره‌برداری از ۱۷ هزار میلیارد تومان پروژه که امروز انجام شد، نتیجه کار و تلاش جهادی و شبانه‌روزی مسئولان وزارت نیرو است و این امید را ایجاد می‌کند که ۱۹ هزار میلیارد تومان قرارداد جدیدی که در بخش استفاده از پساب در صنعت و کشاورزی امضا شد نیز هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

رئیسی با اشاره به آمار ارائه شده مبنی بر عبور حجم آبرسانی وزارت نیرو از یک میلیارد مترمکعب با وجود برنامه‌ریزی صورت گرفته برای آبرسانی ۷۰۰ میلیون مترمکعب، ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این مرکز پایش فاضلاب نیز از اقدامات ضروری برای رصد و مدیریت مصرف و تصفیه فاضلاب بود که بحمدالله امروز به ثمر رسیده است.

رئیس جمهور با شکرگذاری به درگاه خداوند متعال برای بارش‌های اواخر سال گذشته و روزهای ابتدایی امسال گفت: اگر چه وضعیت منابع آبی با این بارش‌ها بهبود یافته اما این به معنای رفع همه کم‌آبی‌های کشور نیست و باید ضمن شکر به درگاه خداوند، مصرف بهینه آب با جدیت بیشتر دنبال شود؛ نباید اجازه دهیم در هیچ استانی از جمله تهران تنش آبی پیش بیاید.

خبر مرتبط
دستور مهم رئیسی به تیم اقتصادی دولت+ جزئیات

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی دولت در ایجاد شیرینی‌های بخش اقتصادی موفق بوده است، قطعاً خواهد توانست تلخی‌ها را کاهش و به شیرینی تبدیل کند، افزود: دولت ایجاد آرامش و رفاه مردم را از اهداف اصلی خود می‌داند و همه مسئولان باید در این مسیر بدون استراحت و با تمام توان پای کار باشند.

رئیسی در ادامه با پیشرفت چشمگیر پروژه‌های دیگر آب و فاضلاب  در دو سال و نیم گذشته را نشانه همت بالا و تلاش مجاهدانه مدیران، مهندسان، مشاوران، پیمانکاران و کارگران صنعت آب کشور دانست و از همه آنها صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.

رئیس جمهور  در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در قالب سفرهای استانی و بازدیدها بیشترین گلایه مردم از کمبود زیرساخت‌ها شهری بوده است، افزود: احداث پروژه‌هایی نظیر تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های فاضلاب باید از مدت‌ها قبل و در زمان توسعه شهرها مورد توجه قرار می‌گرفت چرا که جزو ضرورت‌های توسعه شهری است و دولت مردمی علاوه بر جبران این عقب‌ماندگی‌ها و رفع نواقص در این زمینه در احداث شهرک‌های جدید نیز به طور ویژه ایجاد زیر ساخت‌ها مورد نیاز را در دستور کار قرار داده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.