انتظار مردم جهان برای پدیده خورشیدگرفتگی 8 آوریل/ علت اهمیت این رخداد چیست ؟

 

 

 خورشیدگرفتگی هشتم آوریل ۲۰۲۴ میلادی (‎بیستم فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی) که یک خورشیدگرفتگی کامل است، ایالات متحده، مکزیک و کانادا را تاریک خواهد کرد زمان اوج آن، ساعت ۱۸:۱۸:۲۹ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۴ دقیقه و ۲۸ ثانیه خواهد بود. متأسفانه خورشیدگرفتگی برای ساکنان دیگر نقاط جهان ازجمله ایران رؤیت‌پذیر نخواهد بود.

وسعت خورشید گرفتگی از اقیانوس آرام تا پایان اقیانوس اطلس

خورشیدگرفتگی کامل از ساعت ۱۲:۳۹ به وقت ساحل شرقی آمریکا (۲۰:۰۹ به وقت ایران)، از تقریباً هزار کیلومتری جنوب جزیره‌ی کیریباتی در اقیانوس آرام شروع می‌شود. آمبرا به مدت سه ساعت و ۱۶ دقیقه تا ساعت ۱۵:۵۵ به وقت ساحل شرقی آمریکا (۲۳:۲۵ به وقت ایران) با سطح زمین در تماس باقی ‌می‌ماند. در آن زمان، خورشیدگرفتگی در اقیانوس اطلس، در تقریباً ۵۵۰ کیلومتری جنوب غربی ایرلند خاتمه خواهد یافت. به گزارش زومیت طولانی‌ترین گرفت کامل به‌مدت چهار دقیقه و ۲۸ ثانیه در باریکه‌ای به طول ۵۶۳ کیلومتر در نزدیکی خط محوری خورشیدگرفتگی، شامل غرب شهر تورئون در مکزیک رخ خواهد داد

دانشمندان در جستجوی پاسخ معمای تاج خورشید

در حالت عادی، تاج خورشید به دلیل درخشش شدید آن پنهان است. اما در زمان خورشیدگرفتگی کامل، تاج به طور کامل قابل مشاهده است و به همین دلیل، به یک هدف اصلی برای تحقیقات تبدیل می‌شود. رشته‌های درخشان تاج خورشید که هزاران کیلومتر به فضا کشیده شده‌اند، به طرز عجیبی از سطح خورشید داغ‌تر هستند.

دما در تاج به میلیون‌ها درجه می‌رسد، در حالی که دمای سطح خورشید چند هزار درجه است. علت این پدیده هنوز برای دانشمندان یک راز است و خورشیدگرفتگی کامل فرصتی استثنایی برای مطالعه‌ی این موضوع به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که ایالات متحده تا سال ۲۰۴۵ شاهد یک خورشیدگرفتگی کامل به این وسعت نخواهد بود.

دربرگیری جمعیت بیشتر در مقایسه با خورشیدگرفتگی قبلی 

تقریباً ۳۱٫۶ میلیون نفر در مسیر خورشیدگرفتگی کامل آوریل ۲۰۲۴ زندگی می‌کنند که در مقایسه با ۱۲ میلیون نفر در آخرین خورشیدگرفتگی که در سال ۲۰۱۷ برفراز ایالات متحده رخ داد، رقم بسیار بیشتری محسوب می‌شود. همچنین از آنجایی که خورشیدگرفتگی کامل بعدی در ایالات متحده تا ۳۰ مارس ۲۰۳۳ (۱۱ فروردین ۱۴۱۲) رخ نخواهد داد. این خورشید گرفتگی از لحاظ انتظار برای روئیت یک خورشید گرفتگی کامل قابل توجه است .

واقیعت های مهم دیگر خورشید گرفتگی ۸ آوریل 

از ویژگی های مهم دیگر این خورشید گرفتگی این است که احتمال روئیت دو سیاره زهره و مشتری و دنباله‌دار ۱۲P/پو ن‌بروکس که با نام «دنباله‌دار شیطان» شناخته می شود نیز وجود دارد.

همچنین در شرایط جوی نیز تغییراتی ایجاد می شود که احتمال کاهش دما تا حدود ۱۰ درجه برآورد شده است .ضمنا" در رفتار حیوانات و پرندگان نیز  تغییراتی پیش بینی شده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.