سفر هیئتی از حماس به قاهره برای ازسرگیری مذاکرات

جنبش حماس با اشاره به اینکه به همه مواضع و شروط قبلی خود برای رسیدن به توافق در هر مذاکره‌ای پایبند است اعلام کرد که امروز هیئتی از این جنبش برای گفت‌وگو درباره آتش‌بس غزه راهی قاهره می‌شود.

جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد که ریاست این هیئتی که به قاهره سفر می‌کند را «خلیل الحیه» معاون رئیس حماس در نوار غزه بر عهده خواهد داشت.

پایبندی حماس به همه شروط قبلی در هر مذاکره‌ای

حماس همچنین تاکید کرد که این جنبش به موضع و شروط خود که در تاریخ 14 مارس اعلام کرد پایبند است، یعنی: توقف دائمی جنگ، خروج کامل نیروهای اشغالگر صهیونیست از نوار غزه، بازگشت آوارگان به محل سکونت خود، آزادی تردد مردم و امدادرسانی مستمر به غزه و ایجاد سرپناه برای مردم این منطقه، انجام یک معامله جدی برای تبادل اسرا.

خبر مرتبط
توصیه مهم ترامپ به نتانیاهو درباره جنگ غزه و حماس

رئیس جمهور سابق آمریکا به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی توصیه کرد که به سرعت جنگ را خاتمه دهد و به زندگی عادی برگردد.

یک منبع برجسته در جنبش حماس در گفت‌وگو با الجزیره در این زمینه اعلام کرد که طی ساعات گذشته تماس‌های فشرده‌ای بین «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس و میانجی‌ها برای ازسرگیری دور جدید مذاکرات در قاهره برقرار شده؛ مذاکراتی که با حضور مسئولان مصر، قطر، آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد بود.

این منبع تاکید کرد که هنیه به میانجی‌ها ابلاغ کرده که هر دور جدید مذاکرات باید بر مبنای آتش‌بس دائمی، خروج کامل اشغالگران از غزه و بازگشت بی‌قید و شرط آوارگان باشد.

سفر رئیس موساد به مصر

از طرف دیگر، رادیو رسمی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که کابینه این رژیم هیئتی به ریاست «دیوید بارنیا» رئیس موساد را برای انجام مذاکرات درباره تبادل اسرا به قاهره اعزام می‌کند.

این منبع صهیونیستی مدعی شد که انتظار می‌رود پاسخ مثبتی از حماس در مذاکرات دریافت شود.

این ادعاهای منابع صهیونیستی درحالی است که اسرائیل پیشتر در مذاکرات دوحه و قاهره، درخواست‌های حماس برای بازگشت بی‌قید و شرط آوارگان به شمال غزه، خروج کامل نیروهای صهیونیستی از غزه و آتش‌بس دائمی را رد کرده بود. البته مقامات حماس هم بارها تاکید کرده‌اند که رسانه‌ها و منابع صهیونیستی مسیر مورد نظر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم را در مانورهای خود دنبال می‌کنند و نباید به مطالبی که آنها منتشر می‌کنند اطمینان کرد.

از سویی، روزنامه عبری اسرائیل هیوم به نقل از مسئولان صهیونیست در مذاکرات اعلام کرد که بدون فشار شدید نظامی بر حماس، احتمال پیشرفت در مذاکرات وجود ندارد و تاخیر ارتش اسرائیل در حمله به رفح، به تلاش‌ها برای دستیابی به توافق درباره گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی در غزه) آسیب می‌زند.

رئیس سیا در قاهره

منابع آگاه از فضای این مذاکرات هم در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند که «ویلیام برنز» رئیس سیا برای شرکت در مذاکرات وارد قاهره شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده از نتانیاهو خواسته تا درباره بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال غزه با حماس توافق کند.

شبکه ان بی سی آمریکا هم به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد که بایدن از نتانیاهو خواسته تا با آتش‌بس موافقت کند و اختیارات هیئت مذاکره کننده اسرائیلی را افزایش دهد.

یک منبع وابسته به حماس گزارش داد که واشنگتن میانجی‌های مصری و قطری و نیز رژیم اشغالگر را برای رسیدن به توافق آتش‌بس تحت فشار قرار داده است و مذاکرات در قاهره با وجود ادامه شکاف‌ها میان حماس و اسرائیل ازسرگرفته خواهد شد.

این منبع تاکید کرد که مقاومت همچنان به مواضع قبلی خود مبنی بر لزوم بازگشت بی‌قید و شرط آوارگان همراه با آتش‌بس فوری و تکمیل روند تبادل اسرا که در مرحله اول متمرکز بر اسرای غیرنظامی است، پایبند می‌باشد. میانجی‌ها تاکنون پاسخ مثبتی از طرف اسرائیلی دریافت نکردند اما این به معنای بسته شدن باب مذاکرات نیست.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.