بازتاب سخنان سرلشکر باقری در سی‌ان‌ان درباره پاسخ ایران به حمله اسرائیل

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز شنبه به وقت محلی گزارش داد، تهران اسرائیل را مقصر این حمله دانسته است و سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز شنبه گفت که این حمله از سوی ایران "بی پاسخ نخواهد ماند".

سی ان ان نوشت، باقری که عالی‌ترین فرمانده نظامی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: تصمیم‌گیری درباره نحوه و زمان واکنش به حمله به عهده ایران است.

او همچنین با صدور هشداری به آمریکا گفت: مسئولیت اصلی حمله دمشق بر عهده آمریکا است.

سی ان ان ادامه داد: سخنان باقری روز شنبه توسط جمعیت زیادی که در غرب اصفهان برای تشییع پیکر زاهدی تجمع کرده بودند شنیده شد. ویدئویی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دولتی نشان می‌دهد که عزاداران در خیابان‌ها ازدحام کرده اند تا در مراسم تشییع جنازه این مقام نظامی شرکت کنند. تصاویر حاکی از تزیین گسترده تابوت سرلشکر زاهدی است .

در تصاویر عزاداران زیادی را می‌توان دید که پرچم‌های ایران و فلسطین را به اهتزاز در آورده اند.

اسرائیل کارزار نظامی خود را علیه ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه از زمان حمله ۷ اکتبر به اسرائیل توسط حماس تشدید کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به سی‌ان‌ان گفت که واشنگتن در حالت آماده‌باش قرار دارد و فعالانه برای یک حمله «مهم» آماده می‌شود که می‌تواند در یک هفته آینده توسط ایران انجام شود که دارایی‌های اسرائیل یا آمریکا را در تلافی حمله دمشق هدف قرار دهد.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۳ آوریل ۲۰۲۴ در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید، فکر می کنید ایران چگونه به پیام آمریکا در خصوص حمله به تاسیسات خود در دمشق پاسخ داده است، زیرا مقامات ایرانی همچنان تهدید به اقدام تلافی جویانه می کنند؟ گفت: «من قصد ندارم در مورد نحوه دریافت آن صحبت کنم. ایرانی ها می توانند خودشان صحبت کنند. من فقط می توانم بگویم ما بسیار صریح به ایرانی ها اعلام کردیم که هیچ نقشی در این حمله نداشتیم، قبل از وقوع، از آن خبر نداشتیم و هشدار دادیم ایران نباید از این حمله به عنوان بهانه ای برای حمله به نیروها و پایگاه های آمریکایی استفاده کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال اعلام نکرد که دولت جو بایدن پیام خود را از طریق کشور ثالث پیگیری کرده است یا نه، اما تصریح کرد: ما توانایی ارسال پیام مستقیم و غیر مستقیم به ایران را وقتی که بر اساس منافع مان باشد، داریم.میلر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ساختمان مورد حمله واقعا دیپلماتیک بوده است؟ گفت: ما هنوز در حال جمع آوری در مورد نوع دقیق این تاسیسات هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به پاسخ یا تهدیدهای ایران، آیا منافع ایالات متحده آمریکا و نیروهایش در منطقه و سراسر جهان در حالت آماده باش قرار گرفته است؟ گفت: ما از هفتم اکتبر (۲۰۲۳) نگران افزایش تنش ها بودیم و از آن زمان وضعیت سفارتخانه ها را از نظر تهدیدها ارزیابی می کنیم.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر اول آوریل ۲۰۲۴ در اطلاعیه اعلام کرد: «در پی شکست‌های ترمیم ناپذیر رژیم گرگ صفت صهیونیستی برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه،ساعاتی قبل (عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳) هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سرداران رشید مدافع حرم «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی و جمعی از همرزمان وی بدست رژیم غاصب و منفور صهیونیست، تاکید کردند: آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد، به حول و قوه‌ی الهی.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس در پی این حمله رژیم اسرائیل نوشت: «‌در پی حمله تروریستی رژیم اسرائیل به ساختمان دیپلماتیک کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت چند تن از مستشاران رسمی نظامی کشورمان، مقام سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، ساعت ۰۰:۴۵ بامداد امروز (سه‌شنبه) توسط مدیرکل آمریکا به وزارت خارجه فراخوانده شد. در این احضار، ابعاد حمله تروریستی و جنایت رژیم اسرائیل تبیین و مسئولیت دولت آمریکا مورد تاکید قرار گرفت.پیام مهمی به دولت آمریکا به عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد.»

مراسم تشییع پیکر سردار شهید محمدرضا زاهدی صبح روز شنبه با حضور گسترده مردم و مسوولان از میدان بزرگمهر به سمت گلستان شهدای اصفهان با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.