دستگیری مدیر مجموعه گردشگری الیمالات نور / علت چیست؟

تخریب قسمتی از جنگل‌های الیمالات بخش چمستان از توابع شهرستان نور که از اواخر سال ۱۴۰۲ مورد توجه و انتقاد مردم، رسانه‌ها و دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی قرار گرفته بود در تازه‌ترین اقدامات مربوط به پیگیری این موضوع به دستگیری مدیر این مجموعه گردشگری منجر شد.

مبارزه با تخریب منابع طبیعی و زمین‌خواری به عنوان یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم در مازندران طی ۲ سال اخیر با جدیت و به شکل ویژه‌ای در دستور کار قرار گرفته و پرونده‌های متعددی نیز در این زمینه با پیگیری‌های انجام شده به نتیجه رسیده است.

راهبرد دولت مردمی سیزدهم مبارزه با هرگونه دست‌اندازی به عرصه‌های ملی است و در همین راستا نیز ستاد مبارزه با زمین‌خواری در کشور تشکیل شده است.

آیت‌الله رئیسی نیز اسفند ۱۴۰۱ در سفر مازندران در نشست فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مازندران تاکید کرده بود هیچ‌گونه کوتاهی در صیانت از جنگل‌ها پذیرفته نیست و به استاندار مازندران دستور داد تا با تشکیل کارگروهی ویژه بلافاصله هرگونه مقابله با تعرض به جنگل را با اولویت تخلفات ساختمانی در دستور کار قرار دهد. استاندار مازندران هم روز ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ اقدام به تشکیل تیم‌های شناسایی، حقوقی و بازررسی با همکاری دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، سپاه کربلا و دیگر دستگاه‌های مرتبط کرد.

سید محمود حسینی‌پور استاندار مازندران پنجم فروردین سال جاری نیز در دیدار نوروزی مدیران ارشد استان با نماینده ولی فقیه در مازندران تاکید کرد که قرارگاه صیانت از جنگل و زمین استان، امسال با هدف برخورد جدی‌تر با جنگل‌خواری، فعالیت خود را با همکاری همه مسوولان سه قوه و حمایت ویژه نماینده ولی فقیه در استان ادامه می‌دهدو

در همین راستا نیز پیگیری تازه‌ترین پرونده تخریب جنگل به جنگل الیمالات بخش چمستان از توابع شهرستان نور ارتباط دارد با جدیت در حال پیگیری است که در تازه‌ترین اقدام مرتبط با این پرونده، شامگاه پنجشنبه مدیر مجموعه گردشگری الیمالات بازداشت شد.

خبر مرتبط
مسن ترین مرد جهان از دنیا رفت + عکس

مرد ونزوئلایی که در فوریه ۲۰۲۲ با ۱۱۲ سال و ۲۵۳ روز سن، رکورد مسن‌ترین مرد جهان را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده بود.

دادستان مرکز مازندران امروز -جمعه- در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا خبر بازداشت مدیر مجموعه گردشگری الیمالات را تایید کرد و گفت: مدیر این مجموعه چندی پیش برای ارائه توضیحات احضار شده بود که در مهلت قانونی داده شده خودش را معرفی نکرد.

محمد کریمی اظهار کرد: با توجه به این‌که فرد مد نظر در مهلت قانونی خودش را برای ارائه توضیح معرفی نکرد توسط دادسرای نور بازداشت شد.

وی افزود: البته امکان این‌که مدیر مجموعه گردشگری الیمالات با قرار وثیقه آزاد شود وجود دارد و با توجه به تعطیل بودن امروز، از شامگاه پنجشنبه -۱۶ فروردین- بازداشت شد.

به گزارش ایرنا، پیش از این و در روز هفتم فروردین دادستان مرکز مازندران پس از جلسه بررسی موارد مرتبط با قطع سه هزار اصله درخت در منطقه الیمالات نور دستور داد تا ضمن اعاده عرصه مورد نظر به وضعیت سابق، اقدامات لازم نسبت به جبران خسارات وارده نیز از سوی فرد متخلف صورت گیرد.

در این جلسه مقرر شد با توجه به مفاد ماده ۷ آیین‌نامه هیئت وزیران مصوب سال ۱۳۹۴، شرکت برق منطقه‌ای استان با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان، متخلف را مکلف به اعاده عرصه مورد نظر به وضعیت سابق کرده و اقدامات لازم نسبت به جبران خسارات وارده نیز صورت گیرد.

اواخر سال گذشته حدود ۱.۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی منطقه الیمالات شهرستان نور به بهانه ایجاد پارکینگ برای طرح گردشگری تخریب و طی آن حدود سه هزار اصله نهال جنگلی قطع شد که در این خصوص با تشکیل پرونده قضایی، ضمن پلمب پارکینگ و باجه غیرقانونی دریافت وجه، دستور برخورد با متخلفین و متهمین از سوی دادستان مرکز مازندران صادر شد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.