تکرار یک درخواست فوری ازسوی دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی که مصادف با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس است، و پس از گذشت شش ماه از جنگ اسرائیل در نوار غزه در جمع خبرنگاران گفت: من درخواست های فوری خود را برای آتش بس فوری بشردوستانه، آزادی بی قید و شرط همه گروگان ها، حفاظت از غیرنظامیان و ارسال بدون مانع کمک های بشردوستانه تکرار می کنم.

گوترش افزود: «با فرا رسیدن روز یکشنبه, شش ماه از آغاز حملات تروریستی نفرت انگیز حماس در اسرائیل می گذرد.هفتم اکتبر روز درد برای اسرائیل و جهان است.سازمان ملل و من شخصاً برای یک هزار و ۲۰۰  نفر از جمله بسیاری از زنان و کودکان که با خونسردی کشته شدند، همراه با اسرائیلی ها عزاداری می کنیم.هیچ چیز نمی تواند وحشتی که حماس در ۷ اکتبر به راه انداخته را توجیه کند.»

خبر مرتبط
فوری / هشدار ایران به آمریکا در پیامی مکتوب

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری از ارسال پیام هشدارآمیز مکتوب ایران به آمریکا خبر داد.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: «من بار دیگر استفاده از خشونت جنسی، شکنجه، مجروح کردن و ربودن غیرنظامیان، شلیک راکت به سمت اهداف غیرنظامی و استفاده از سپر انسانی را کاملا محکوم می کنم. من خواستار آزادی بی قید و شرط همه گروگان هایی هستم که هنوز در دست حماس و سایر گروه های مسلح هستند. تا آن زمان، باید با بازدید و کمک کمیته بین المللی صلیب سرخ با آنها رفتاری انسانی شود.»

گوترش تصریح کرد: «من با بسیاری از اعضای خانواده اسیران و حتی خود گروگان های سابق ملاقات کرده ام.من هر روز رنج، عدم اطمینان و درد عمیق آنها را  به یاد می آورم. طی شش ماه گذشته، لشکرکشی اسرائیل باعث مرگ و ویرانی بی امان برای فلسطینیان در غزه شده است - طبق گزارش ها، بیش از ۳۲ هزار نفر کشته و بیش از ۷۵ هزار نفر زخمی شده اند  که اکثریت قریب به اتفاق زنان و کودکان هستند.»

او ادامه داد: زندگی ها از هم پاشیده شده و  احترام به قوانین بین المللی بشردوستانه وجود ندارد. در جریان بازدیدم از گذرگاه رفح که ۱۰ روز پیش بود,  با انسان‌دوستانی کهنه‌کار آشنا شدم که قاطعانه به من گفتند که بحران و رنج غزه شبیه ندارد. در همین حال - همانطور که در راه رسیدن به گذرگاه رفح دیدم - صف های طولانی کامیون های مملو از کمک های بشردوستانه همچنان با موانعی پشت سر هم روبرو بودند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «وقتی دروازه های کمک بسته می شود، درهای گرسنگی باز می شود.بیش از نیمی از جمعیت غزه یا بیش از یک میلیون نفر,  با گرسنگی فاجعه‌باری روبرو هستند. کودکان غزه امروز به دلیل کمبود آب و غذا می میرند. این غیرقابل درک است و کاملاً قابل اجتناب است.

گوترش تاکید کرد: «هیچ امری نمی تواند مجازات دسته جمعی مردم فلسطین را توجیه کند.من همچنین از گزارش‌هایی که نشان می‌دهد بمباران ارتش اسرائیل شامل هوش مصنوعی به عنوان ابزاری در شناسایی اهداف، به‌ویژه در مناطق مسکونی پرجمعیت، که منجر به تلفات غیرنظامیان در سطح بالایی می‌شود، عمیقاً نگران هستم.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.