واکنش متفاوت پوتین به حمله تروریستی اخیر در مسکو

خبرگزاری «تاس»، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در دوازدهمین کنگره اتحادیه‌‌های  مستقل کارگری این کشور، یادآور شد که بر اساس تحقیقات، هدف اصلی کسانی که دستور حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس در حومه مسکو را صادر کردند، از بین بردن وحدت بین قومی در روسیه بود.

پوتین گفت: «ما دلایل زیادی داریم که باور کنیم هدف اصلی سفارش دهندگان اقدام تروریستی خونین و وحشتناک در مسکو، دقیقا آسیب رساندن به وحدت در بین مردم کشور ما بود. هیچ هدف دیگری قابل مشاهده نیست.» 

وی تاکید کرد که در حال حاضر مهمترین شرط برای موفقیت کلی روسیه، اتحاد جامعه چند ملیتی این کشور است. رئیس‌جمهور استدلال کرد: روسیه نمی‌تواند هدف حمله گروه‌های تندروی اسلامی قرار گیرد، زیرا این کشور نمونه منحصر به فردی از وحدت بین ادیان را نشان می‌دهد و تروریست‌ها می‌خواهند آن را تضعیف کنند.

دیدگاه ماکرون درباره ردپای اوکراین در حمله تروریستی مسکو 

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، اظهارات مقامات روسی درباره دخالت مقامات اوکراینی در حمله تروریستی در حومه مسکو را تهدیدآمیز خواند. وی این مسئله را شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی و در توضیح گفتگوی تلفنی سرگئی شویگو و سباستین لکورنو ،وزرای دفاع روسیه و فرانسه که روز چهارشنبه انجام شد، مطرح کرد و نتیجه گیری «تحریک آمیز و تهدیدآمیز» طرف روسی در مورد وجود ردپای اوکراین در این حمله تروریستی را محکوم کرد.

ماکرون یادآور شد که گفتگو بین دو وزیر برای انتقال "اطلاعات مفیدی" بود که پاریس در اختیار دارد.

یک روز قبل، وزیر دفاع فرانسه در تماسی تلفنی با همتای روسی خود تاکید کرد که پاریس «هیچ اطلاعاتی که ارتباط این حمله با اوکراین را ثابت کند، در اختیار ندارد».

طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، شویگو در این گفتگو با اشاره به اینکه تحقیقات آغاز شده در رابطه با حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس در حال تکمیل است، افزود: «اطلاعات موثقی در مورد وجود ردپای اوکراینی در سازماندهی این حمله تروریستی وجود دارد.»

اطمینان لاوروف از دست داشتن اوکراین در حمله تروریستی در کروکوس 

ضمن اینکه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز  روز پنجشنبه در نشستی با روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی در مسکو در قالب میزگردی درباره وضعیت پیرامون درگیری اوکراین اعلام کرد، هیچ کس تردیدی ندارد که اوکراین در حملات تروریستی در خاک روسیه از جمله جنایت اخیر در منطقه مسکو دست داشته است. 

لاوروف گفت: «این موضوع دیگر آشکار شده است و در گزارش‌های مربوط به پیشرفت تحقیقات [درباره حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس] بیان شده و بدیهی است که ردپای اوکراین در این جنایت وجود دارد، به‌ویژه که اوکراین در بسیاری موارد دیگر نیز  دست به اقدامات تروریستی در خاک روسیه زده و هیچ شکی در این خصوص وجود ندارد.» 

وزیر  خارجه یادآور شد که دست داشتن مقامات کی‌یف در انفجار پل کریمه و قتل تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی روس نیز ثابت شده است.  لاوروف همچنین از همه حاضران در نشست به دلیل اعلام همبستگی با مردم روسیه در رابطه با حمله تروریستی اخیر تشکر کرد.

قدردانی لاوروف از کمک تاجیکستان در تحقیقات درباره حمله تروریستی در تالار کروکوس 

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مقامات مسکو از کمک فوری مقامات جمهوری تاجیکستان در تحقیقات مربوط به عاملان حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس قدردانی می‌کنند.

به گفته او، طبق برنامه ریزی سازمان دهندگان این جنایت، حمله فوق قرار بود جامعه روسیه را دچار اختلاف کند و باعث افزایش حس بی اعتمادی در میان مردم روسیه شود. با این حال، این فاجعه فقط ملیت‌های مختلف در روسیه را متحد کرد و همه شاهد بودند که یک جوان مسلمان، چگونه جان تعداد زیادی از حاضرین در سالن کنسرت را نجات داد. 

لاوروف ابراز اطمینان کرد که تنها پاسخ مناسب به فاجعه اتفاق افتاده باید افزایش بیشتر همکاری کشورها در "مبارزه سازش ناپذیر علیه تروریسم و ​​حامیان خارجی آن" باشد که به گفته وی، این کار باید هم در قالب دوجانبه و هم در تلاش گروهی و در چارچوب سازمان‌های بین المللی و منطقه ای انجام شود.

یک روز قبل از آن، نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد که رد حمله تروریستی در نزدیکی مسکو به سرویس‌های ویژه اوکراین منتهی می‌شود. وی در توضیح امکان نقش داشتن داعش در این حمله تروریستی، خواستار در نظر گرفتن این موضوع شد که هم این گروه و هم سایر سازمان‌های تروریستی توسط ایالات متحده ایجاد شده‌اند.

حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس در تاریخ 22 مارس رخ داد. 4 تروریست با استتار به داخل سالن کنسرت هجوم برده و شروع به تیراندازی به سمت هر کسی که در سر راه آنها قرار داشت کردند و سالن را نیز به آتش کشیدند. طبق آخرین گزارش، 144 نفر در نتیجه این حمله کشته شدند، شش کودک نیز در میان قربانیان وجود دارد و 551 نفر نیز در جریان آن آسیب دیدند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.