ادعای جدید بایدن درباره سیاست آمریکا در قبال غزه

جو بایدن در تماس با بنیامین نتانیاهو گفت: حمله به کارکنان سازمان‌های بشردوستانه غیرقابل قبول بوده و اسرائیل باید گام‌هایی در راستای حفاظت از غیرنظامیان بردارد.

خبر مرتبط
رایزنی تلفنی پرتنش نتانیاهو و بایدن

رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل در پی حمله مرگبار اسرائیل به امدادگران در نوار غزه امروز با یکدیگر گفتگو کردند.

کارکنان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی » روز دوشنبه در یک منطقه غیرنظامی‌شده واقع در غزه، در چند خودرو که لوگوی این سازمان را داشت، هدف حمله هوایی صهیونیست‌ها قرار گرفتند. این کاروان حین بازگشت از انبار آذوقه‌ای در دیر البلح هدف قرار گرفت. آنها بیش از ۱۰۰ تُن مواد غذایی را که از طریق دریا به این منطقه محاصره شده رسیده بود، در آنجا تخلیه کردند. به گفته این سازمان، تردد اعضای این خیریه از قبل به اطلاع نظامیان صهیونیست رسیده بود.

این کاروان از سه وسیله نقلیه تشکیل شده بود، از جمله دو خودرو زرهی که به وضوح نشان موسسه خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» را روی بدنه خودرو داشتند. هر سه خودرو در جریان حملات هوایی صهیونیست‌ها مورد اصابت قرار گرفتند.
اجساد شش تن از نیروهای این خیریه از غزه به مصر برده شده تا به کشورشان بازگردانده شوند. همکار فلسطینی آنها روز سه‌شنبه در زادگاهش در رفح در جنوب غزه به خاک سپرده شد. سه تن از امدادگران کشته شده اتباع بریتانیا بودند. یک فرد تبعه لهستان، یک فرد استرالیایی، یک فرد فلسطینی و یک شهروند آمریکایی-کانادایی دوتابعیتی هم کشته شدند.
بایدن همچنین تاکید کرد که سیاست آمریکا در قبال غزه براساس ارزیابی‌های این کشور از گام‌های رژیم صهیونیستی در راستای جلوگیری‌ از آسیب رساندن به غیرنظامیان تعیین خواهد شد.

نتانیاهو نیز در رابطه با تهدیدات ایران مدعی شد که این رژیم توانایی دفاع از خود را دارد و به حملات علیه امنیت خود پاسخ خواهد داد.

بایدن در تماس خود با نتانیاهو خواستار «آتش‌بس فوری» در غزه شده است.
یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد این مکالمه که به مدت ۳۰ دقیقه به طول انجامید، بسیار «پرتنش و چالش‌برانگیز» بوده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.