رایزنی تلفنی پرتنش نتانیاهو و بایدن

یک مقام آمریکایی ظهر پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و بنیامین نتانیاهو هم اکنون در حال گفتگوی تلفنی با یکدیگر هستند.

خبر مرتبط
واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد به قتل کارمندان سازمان آشپزخانه جهانی در غزه

مارتین گریفیث معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه نسبت به کشتار امدادگران سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی در غزه ابراز خشم کرد.

این، اولین گفتگوی بایدن و نتانیاهو پس از حمله هوایی مرگبار اسرائیل است که منجر به کشته شدن هفت امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» شد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز به شبکه خبری سی ان ان گفت: پس از این حمله، بایدن «عصبانی» و «بطور فزاینده ای ناراضی» است. یک مقام دیگر آمریکایی نیز گفت که بایدن قرار است همه این موارد را در گفتگوی تلفنی خود به نتانیاهو بگوید.

خبر مرتبط
بیانیه جدید گروه بزرگان علیه اسرائیل

گروه بزرگان در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه کشورهایی که به اسرائیل تسلیحات می‌دهند باید انتقال تسلیحات را متوقف کنند.

این در حالی است که مقامات کاخ سفید در پی مرگ این هفت امدادگر که یکی از آنها آمریکایی است، تاکید کرده اند که موضع آمریکا در حمایت از حملات و عملیات نظامی کنونی اسرائیل در نوار غزه تغییری نکرده است.

مقام ارشد دولت آمریکا به سی ان ان گفت: «تغییری در سیاست» ما صورت نگرفته است «آنچه رخ داده است تغییر در نارضایتی رئیس جمهور آمریکا است».

شبکه خبری سی ان ان گفت که انتظار می رود بایدن علاوه بر نیاز به حفاظت بهتر از امدادگران در غزه، درباره چندین موضوع دیگر نیز با نتانیاهو گفتگو کند.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که واشنگتن می خواهد تحقیقات اسرائیل در مورد حمله ای که منجر به کشته شدن هفت امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه شد، در اسرع وقت به پایان برسد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  به خبرنگاران گفت که اسرائیل باید اقدامات هماهنگ بهتری را برای محافظت از کارمندان بشردوستانه و حفاظت از همه غیرنظامیان انجام دهد. وزارت امور خارجه آمریکا به نحوه انجام تحقیقات اسرائیل و همچنین نتایج آن توجه خواهد کرد. این کشتار غیرقابل قبول است و اسرائیل باید "بهتر" عمل کند.

همزمان «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که این سازمان، امداد رسانی شبانه در نوار غزه را به مدت حداقل ۴۸ ساعت متوقف کرده تا ارزیابی های امنیتی را انجام دهد. دوجاریک گفت که این اقدام که بر دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA) تأثیر می گذارد، برای ارزیابی نگرانی های امنیتی در منطقه انجام می شود.

سخنگوی سازمان ملل افزود که برنامه جهانی غذا در طول روز به عملیات خود از جمله تلاش های روزانه برای اعزام کاروان ها به شمال غزه "جایی که مردم در حال مرگ هستند"، ادامه می دهد .

او به خبرنگاران گفت: «با نزدیک شدن قحطی، به کارکنان و تجهیزات بشردوستانه نیاز داریم تا بتوانیم آزادانه و ایمن در سراسر نوار غزه حرکت کنیم.»

به گزارش ایرنا، سازمان غیردولتی «آشپزخانه مرکزی جهانی» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات اسرائیل در روز دوشنبه برابر با اول آوریل ۲۰۲۴ در غزه باعث کشته شدن هفت امدادگر این سازمان شده است. در این حادثه راننده فلسطینی آنها نیز جان خود را از دست داده است.

این حمله ساعاتی پس از آن روی داد که اعضای این گروه غیردولتی با یک کشتی حاوی کمک‌های غذایی به نوار غزه رسیدند و به مناطق شمالی آن رفتند.

همچنین تصاویری از اجساد پنج کشته منتشر شد که در بیمارستان شهدای الاقصی در شهر «دیر البلح» در مرکز غزه قرار داشتند و تعدادی از آنها لباس‌هایی با آرم خیریه پوشیده بودند.

بر اساس بیانیه این سازمان، کشته‌شدگان استرالیایی، لهستانی، کانادایی-آمریکایی، انگلیسی و فلسطینی بودند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.