شکاف عمیق بین واشنگتن و تل‌آویو / اسرائیل هشدار گرفت

سه منبع آگاه به آکسیوس گفتند که شکاف عمیقی بین واشنگتن و تل‌آویو بر سر عملیات برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی علیه رفح وجود دارد.

نشست مجازی ۲.۵ ساعته میان مقام‌های ارشد دو طرف طی روزهای گذشته پس از آن برگزار شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این جلسه‌ای را که قرار بود به صورت حضوری برگزار شود، به دلیل تصمیم واشنگتن برای وتو نکردن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش بس در غزه و آزادی همه اسیران بود، لغو کرده بود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، رهبری طرف آمریکایی را در این مذاکرات بر عهده داشتند. معتمدین نتانیاهو، ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاهی هانگبی، مشاور امنیت داخلی، از رژیم صهیونیستی همراه با چندین مقام دفاعی، سیاسی و اطلاعاتی دیگر از هر دو طرف در این جلسه شرکت کردند.

خبر مرتبط
پاسخ کوبنده نماینده ایران به گزافه‌گویی‌های نمایندگان آمریکا و انگلیس

معاون نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات نمایندگان آمریکا و انگلیس بیان کرد که آنان باید سیاست های خود را اصلاح کنند.

دو منبع آگاه به طور مستقیم از این دیدار به آکسیوس گفتند که هر دو طرف با هدف دستیابی به تفاهم و نه صرفاً صحبت کردن با یکدیگر، گفتگوی جدی داشتند. بخش قابل توجهی از جلسه بر چگونگی تخلیه بیش از یک میلیون فلسطینی در جنوب شهر غزه متمرکز بود. دولت بایدن بار دیگر نگرانی خود را مبنی بر اینکه تخلیه سریع و سازماندهی نشده منجر به یک فاجعه انسانی خواهد شد، تکرار کرد.

به گفته منابع طرف اسرائیلی ایده‌های کلی خود را در مورد تخلیه غیرنظامیان ارائه کرد و گفت که اجرای آن بسته به وضعیت میدانی ممکن است حداقل چهار هفته - و شاید بیشتر طول بکشد. طرف آمریکایی معتقد است که این یک برآورد غیر واقعی است و به اسرائیلی‌ها گفته است که سختی این کار را دست کم می‌گیرند.

این منابع گفتند که مقامات آمریکایی به اسرائیلی‌ها گفتند که بحران انسانی در غزه که در پنج ماه گذشته رو به وخامت بوده است، اعتماد به توانایی این رژیم برای تخلیه مؤثر و منظم غیرنظامیان از رفح را از بین برده است. یکی از نمایندگان ایالات متحده در این نشست گفت که تخلیه برنامه ریزی شده و به اندازه کافی ممکن است تا چهار ماه طول بکشد که اسرائیلی‌ها این ادعا را رد کردند.

سالیوان در این نشست به صهیونیست‌ها هشدار داد که در چند هفته آینده سازمان یکپارچه طبقه‌بندی فاز امنیت غذایی (IPC) ممکن است اعلامیه قحطی برای غزه صادر کند. این منابع گفتند سالیوان به اسرائیلی‌ها گفته است که اگر این اتفاق بیفتد، این سومین اعلامیه از این دست در قرن بیست و یکم خواهد بود که این برای اسرائیل و ایالات متحده بد خواهد بود.

به گفته منابع، صهیونیست‌ها موافق نیستند که غزه در آستانه قحطی باشد. آنها مدعی‌ هستند که ارتش این رژیم بهترین اطلاعات را در مورد وضعیت غزه دارد و سایر برآوردها بر اساس اطلاعات نادرست است. یکی از منابع گفت که طرف آمریکایی به اسرائیلی‌ها گفته است که آنها تنها کسانی در جهان هستند که ادعا می‌کنند غزه در آستانه قحطی نیست. این منبع گفت که ایالات متحده به وضوح با ارزیابی تل‌آویو به ویژه در مورد وضعیت شمال غزه مخالف است و تاکید کرد که انکار این مشکل موضع خوبی برای اسرائیل نیست.

دو منبع با اطلاع مستقیم از این نشست گفتند که ایالات متحده همچنین ایده‌های اولیه خود را برای رویکرد جایگزین برای عملیات نظامی اسرائیل در رفح ارائه کرده است. این دو منبع گفتند، جایگزین ایالات متحده، که به صورت گسترده ارائه شد، شامل منزوی کردن رفح از بقیه نوار غزه، تامین امنیت مرز مصر و غزه، تمرکز بر هدف قرار دادن فرماندهان ارشد حماس در این شهر و انجام حملات مبتنی بر اطلاعات است. این منابع گفتند، پیام اصلی ایالات متحده این بود که در حالی که حماس باید در رفح شکست بخورد، ارتش اسرائیل باید کندتر و با شدت کمتری نسبت به شهر غزه و خان یونس عمل کند.

در بیانیه‌ای مشترک پس از این نشست، طرفین گفتند که آنها توافق کرده‌اند که هدفشان شکست حماس در رفح باشد. در این بیانیه آمده است: طرف آمریکایی نگرانی‌های خود را در مورد اقدامات مختلف در رفح ابراز کرد. طرف اسرائیلی موافقت کرد که این نگرانی‌ها را در نظر بگیرد. طرفین توافق کردند که در ۱۰ روز آینده جلسات مجازی جداگانه‌ای از چهار گروه کاری تخصصی برگزار شود که بر جنبه‌های مختلف عملیات احتمالی رفح متمرکز خواهد بود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.