پیام ایران در واکنش به حمله اسرائیل/ مجازات خواهید شد

به گزارش اقتصادنیوز، حملاتی که در پی آن هفت تن از فرماندهان و افسران سپاه ازجمله سرداران محمدرضا زاهدی و سرتیپ محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند؛ موضوعی که اطلاعیه‌ای سپاه نیز آن را تایید کرده است و رهبر انقلاب نیز دقایقی پیش در پیامی به مناسبت شهادت سرداران ایرانی در دمشق تاکید کردند که «رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد. آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد».

بررسی مواضع رسمی ایران و همچنین چهره های مطرح حکایت از آن دارد که «جمهوری اسلامی ایران جواب متناسب این اقدام تروریستی را در زمان و مکان مناسب خواهد داد»؛ آنچنان که حسین اکبری سفیر ایران در سوریه بر این موضوع در توییت خود تاکید کرده است.

با این همه تحلیلگران در ۳ محور، به بررسی این حمله پرداخته اند. از جمله این محورها می  توان به این موضوع اشاره کرد که حمله تهاجمی اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق در پی سفر اخیر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، و زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) به تهران صورت گرفت؛ موضوعی که به باور برخی تحلیل گران مهم است و از این منظر نیز حمله اسرائیل معنادار تلقی می شود.

همچنین نقص مصونیت اماکن دیپلماتیک یکی از اصلی ترین محورهایی است که سبب شده نهادهای بین المللی و رسانه های جهان و همچنین مقامات بسیاری از کشورها، آن را بی سابقه بخوانند. پایگاه خبری فارین پارلیسی هم با اشاره به اینکه «حمله به یک مجتمع دیپلماتیک، یا حتی یک ساختمان نیمه رسمی در همسایگی آن، تهدید بالقوه و قابل توجه است» تاکید کرد: «تاسیسات دیپلماتیک به عنوان فضاهای حفاظت شده ملی و حاکمیتی تلقی می شوند.»

این پایگاه خبری به نقل از دالیا داسا کی، کارشناس خاورمیانه در مرکز روابط بین‌الملل برکل در دانشگاه کالیفرنیا، تاکید کرد که «حمله به یک مرکز دیپلماتیک مانند حمله به خود کشور است.»

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «پیام مهم از ایران مخابره شد؛ انتقام حتمی است» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.