حکم جدید لاهه درباره جنگ غزه؛ از توقف نسل‌کشی تا ارسال نامحدود کمک‌های بشردوستانه

در بیانیه دیوان لاهه در این باره آمده است: حکم جدید به اسرائیل دستور می‌دهد که اقدامات لازم و مؤثر را برای همکاری با سازمان ملل بدون تأخیر انجام دهد.

براساس این حکم، رژیم صهیونیستی باید فوراً خدمات اولیه و کمک‌های بشردوستانه را بدون هیچ مانعی در مقیاس بزرگ ارائه دهد و ظرفیت و تعداد گذرگاه‌های زمینی را به غزه افزایش دهد و آن‌ها را تا زمانی که لازم باشد باز نگه‌دارد.

دیوان لاهه در این حکم خود تاکید کرد: اسرائیل باید اطمینان حاصل کند که ارتشش حقوق فلسطینیان را در غزه نقض نکند، مانند جلوگیری از ارسال کمک و اسرائیل باید ظرف یک ماه از تاریخ صدور این حکم، گزارشی را درباره اقداماتی که اتخاذ خواهد کرد به دیوان ارائه کند.

در پی صدور این حکم، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: دیوان بین‌المللی دادگستری مستقل از دبیرکل است و اعضا باید به تصمیمات آن پایبند باشند و تصمیمات آن را اجرا کنند.

سخنگوی تیم آفریقای جنوبی در دادگاه بین‌‎المللی دادگستری گفت: دستور جدید، اسرائیل را ملزم به همکاری با سازمان ملل می‌کند و همکاری اسرائیل با سازمان ملل شامل آنروا می‌شود.

وی افزود: اسرائیل به این قانون عمل نخواهد کرد، بنابراین متحدانش باید بر آن فشار بیاورند و سایر اقدامات پیشگیرانه باید از طریق شورای امنیت انجام شود.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این حکم گفت: اکنون در مورد حکم دیوان دادگستری برای اسرائیل موضعی نداریم، اما خواستار ورود کمک‌های بیشتر هستیم.

مروری بر حکم جدید دیوان لاهه

دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرده که رژیم صهیونیستی باید تمام اقدامات لازم و مؤثر را اتخاذ کند تا بدون تأخیر و با همکاری کامل با سازمان ملل، «تامین بی‌مانند خدمات اساسی و کمک‌های بشردوستانه ضروری و فوری» به فلسطینی‌ها را از سوی همه دست‌اندرکاران در نوار غزه تضمین کند.

دستور جدید دیوان لاهه نشان می‌دهد که فلسطینیان در غزه دیگر تنها با خطر قحطی مواجه نیستند، بلکه قحطی در حال وقوع است و وضعیت فاجعه‌بار انسانی قبل از ژانویه (دی ماه) در نوار غزه بیشتر وخیم شده است.

این دادگاه می‌گوید که دستورات قبلی آن به‌طور کامل به پیامدهای ناشی از تغییرات در وضعیت نوار غزه رسیدگی نکرده است.

طبق دستور جدید دیوان بین‌المللی دادگستری، رژیم صهیونیستی باید از ارائه بدون مانع و در مقیاس گسترده خدمات اولیه و کمک‌های بشردوستانه از جمله غذا، آب، سوخت، سرپناه، پوشاک، الزامات بهداشتی و تجهیزات پزشکی و همچنین افزایش ظرفیت و تعداد گذرگاه‌های زمینی اطمینان حاصل کند و آن‌ها را تا زمانی که لازم است باز نگه دارد.

دیوان دادگستری بین‌المللی باید مجدداً دستورات خود را به رژیم صهیونیستی برای پرهیز از هرگونه اقدامی که ممکن است تحت کنوانسیون نسل‌کشی قرار گیرد، تأیید و اطمینان حاصل کند که نظامیان این رژیم هیچ‌گونه اقدام نسل‌کشی علیه فلسطینیان در غزه انجام نمی‌دهند.

لاهه در بهمن ماه گذشته با صدور حکم موقتی به ژیم صهیونیستی دستور داد تا اقدامات موقت ویژه‌ای را برای جلوگیری از جنایت نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در نوار غزه اتخاذ کند.

دیوان دادگستری بین‌المللی با بیان اینکه متقاعد شده که اقدامات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، تهدیدی واقعی و فوری برای مردم فلسطین است، احتمال اثرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیر به حقوق فلسطینی‌ها را که طبق کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی حمایت می‌شود، ذکر کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.