درخواست ویژه طالبان از ایران درباره مهاجران افغان

عبدالمطلب حقانی سخنگوی وزارت امور مهاجرین و بازگشتگان حکومت سرپرست افغانستان روز دوشنبه ۶ فروردین، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا در کابل، گفت: افغانستان و جمهوری اسلامی ایران علاوه بر روابط خوب دیپلماتیک و اصول بین‌المللی، دارای مشترکات فراوان دینی و فرهنگی نیز هستند، بنابراین این دو کشور مسلمان و همسایه، حقوقی نیز در برابر یمدیگر دارند.

حقانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته به خوبی از میلیون‌ها مهاجر افغان میزبانی کرد، اظهار داشت: ما از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که برای مدتی دیگر هم حضور مهاجرین افغان را تحمل کرده و در برابر آنها صبر و حوصله داشته باشد تا زمینه بازگشت عزت‌مندانه آنها به کشور مساعد شوند.

خبر مرتبط
آمریکا شمشیر را برای این کشور از رو بست

آمریکا ۶ فرد و ۲ نهاد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین و بازگشتگان حکومت سرپرست افغانستان تاکید: یک بار دیگر از میزبانی خوب جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغان تشکر می‌کنیم.

در سال گذشته بیش از ۱ میلیون ۵۰۰ هزار مهاجر به افغانستان بازگشتند.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین و بازگشتگان دولت سرپرست افغانستان درباره بازگشت مهاجرین افغان در سال گذشته گفت: از ماه فروردین تا ماه اسفند سال ۱۴۰۲ بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به صورت داوطلبانه و اجباری به افغانستان بازگشته اند.

حقانی تصریح کرد: از یک و نیم میلیون مهاجر بازگشته، بیش از ۸۰۰ هزار نفر از جمهوری اسلامی ایران و بیش از ۷۰۰ هزار نفر به صورت اجباری از پاکستان بازگشته اند.

به گزارش ایرنا، در بیش از چهار دهه جنگ و ناآرامی ناشی از اشغال افغانستان، میلیون‌ها افغانستانی به جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و همچنین صدها هزار تن دیگر به کشورهای غربی مهاجرت کرده اند.

 
 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.