اتهام نیوزیلند به چین/ ماجرا چیست؟

افشای دسترسی به اطلاعات از طریق فعالیت های سایبری مخربی که نهادهای پارلمانی نیوزلند را هدف قرار داده در حالی منتشر شده که انگلیس و ایالات متحده، چین را به یک کمپین گسترده جاسوسی سایبری متهم می‌کنند. نیوزیلند و استرالیا هر ۲ فعالیت گسترده‌تر را محکوم کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «وینستون پیترز» وزیر امور خارجه نیوزیلند در بیانیه ای اعلام کرد: «مداخله‌های خارجی به این شکل غیرقابل پذیرش هستند و ما به چین تاکید داریم تا از انجام چنین اقداماتی در آینده اجتناب کند».

او همچنین مدعی شد یکسری نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های سایبری با حضور گروه‌های تحت حمایت چین وجود دارد که نهادهای دموکراتیک در نیوزیلند و انگلیس را هدف قرار می‌دهد و این نگرانی‌ها به سفیر چین اطلاع داده شده است.

خبر مرتبط
اعتراضات گسترده مردم نیوزلند به سیاستهای دولت/ خیابان‌های ولینگتون در دستان معترضان

هزاران نفر از مردم نیوزیلند در شهر ولینگتون علیه سیاست‌های دولت جدید این کشور تظاهرات کردند.

در این میان، یکی از سخنگوهای سفارت چین در ولینگتون نیز در ایمیلی اعلام کرد، پکن صراحتا چنین اتهامات بی اساس و غیرمسئولانه‌ای را رد می‌کند و نارضایتی و مخالفت قاطع خود را با مقام‌های نیوزیلند ابراز کرده است.

خبر مرتبط
نیوزلند مرزهای خود را به روی سیدنی می‌بندد

طلای جهانی معاملات روز پنج‌شنبه را با قیمت حوالی ۱۷۹۰ دلار شروع کرد و با دنبال کردن روند افزایشی تا سطح ۱۷۹۶ دلار بالا رفت.

این سخنگو در ادامه گفت: «ما هرگز در امور داخلی دیگر کشورها از جمله نیوزیلند مداخله نکرده و نمی‌کنیم. متهم کردن چین در مداخله امور داخلی کاملا بی پایه و اساس است».

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.