مادورو وارد گود شد/ خیز دوباره برای انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

مادورو دوشنبه به وقت محلی ونزوئلا در جمع هوادارانی که برای حمایت از وی تجمع کرده بودند، گفت: تحت تاثیر سخاوت و اعتماد مردم کاراکاس به این خودم به این کارگر حقیر قرار گرفتم.

وی در این تجمع تصویر هوگو چاوز رئیس جمهوری سابق ونزوئلا را در دست داشت و هوادارانش در حالی لباس‌های قرمز پوشیده بودند، نام او را صدا می‌زدند.

دولت و اپوزیسیون ونزوئلا اکتبر گذشته توافق کردند که انتخابات ریاست جمهوری را در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ برگزار کرده، هر گروهی نامزد مورد نظر خود را معرفی کرده و ناظران بین‌المللی بر آن نظارت کنند. اما برخی اعضای اپوزیسیون نسبت به اینکه دولت ونزوئلا به این توافق پایبند بماند، ابراز تردید کردند.

خبر مرتبط
مادورو، زلنسکی را با خاک یکسان کرد

رئیس‌جمهور ونزوئلا، رهبر اوکراین را با «دلقک شکست‌خورده» خوان گوایدو، رهبر سابق مخالفان ونزوئلا مقایسه کرد.

ماریا کورینا ماچادو نامزد اصلی اپوزیسیون برای حضور در انتخابات و رقابت با مادورو بود اما دیوان عالی این کشور در ماه ژانویه وی را از تصدی سمت‌های دولتی منع کرد.

این اقدام باعث شد که آمریکا برخی از تحریم‌های لغوشده علیه ونزوئلا را بازگرداند. گروه‌های مختلف تا ۲۵ مارس (ششم فروردین ۱۴۰۳) فرصت دارند، نامزدهای خود را معرفی کنند اما ماچادو معرفی یک نامزد جایگزین برای خود را رد کرده است.

خبر مرتبط
مادورو: اسرائیل مدرن دقیقا همانند آلمان نازی هیتلر است

مادورو گفت: «نام‌های قدرتمند در ایالات متحده، اروپا و لندن از رسیدن هیتلر به قدرت در سال ۱۹۳۳ حمایت کردند و آن را جشن گرفتند. آنها او را تشویق کردند و به او اجازه دادند تا اجداد یهودی من را مورد آزار و اذیت قرار دهد.»

اپوزیسیون ونزوئلا «کورینا یوریس» ۸۰ ساله را که استاد دانشگاه است، به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده است اما اپوزیسیون اعلام کرد که نتوانسته است به وبسایت «شورای ملی انتخابات» برای ثبت نام وی دسترسی پیدا کند.

تاکنون ۱۰ نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا نامزد شده‌اند اما اغلب آنها همسو با دولت مادورو قلمداد می‌شوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.