افزایش فشارها به قطر برای آزادی اسرای اسرائیلی

دو مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان خبر دادند که وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن به قطر در رابطه با اخراج رهبران حماس پیام داده است.به گفته آنها، بلینکن پانزدهم اسفند به نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر گفت به سران حماس برای پذیرش توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی این پیام را بدهد: "باید توافق را قبول کند وگرنه با خطر اخراج سران حماس از قطر روبرو خواهد شد". انتشار این خبر در شرایطی صورت گرفته که وزیر خارجه دولت جو بایدن در سفر دوره‌ای به منطقه قرار دارد. او روز پنجشنبه (دیروز) در قاهره با وزیران خارجه پنج کشور مصر، قطر، عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی درباره جنگ غزه رایزنی کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، فشار آمریکا در زمانی بود که مذاکرات بین حماس و رژیم صهیونیستی متوقف شده بود اما دو طرف هفته کنونی در دوحه به میز مذاکره بازگشتند. این مذاکرات غیرمستقیم که با میانجیگری قطر و مصر برگزار شده، اولین مذاکراتی است که طی هفته‌های اخیر برگزار شد و قرار است امروز از سر گرفته شود.منابع آگاه آمریکایی به این رسانه نزدیک به دموکرات‌ها گفتند، پیام هشدار آمریکا به قطر پنجم مارس (۱۵ اسفند) در واشنگتن توسط بلینکن به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر گفته شد.

به گفته مقامات آمریکایی، «قطر این پیام را درک کرده و آن را بدون اعتراض بزرگ دریافت کرده است».طبق گزارش سی‌ان‌ان، مقام‌های قطری اظهارنظری درباره هشدار بلینکن به عبدالرحمان آل ثانی نکردند اما گفتند که دوحه فشار زیادی بر حماس وارد می‌کند. این رسانه آمریکایی افزود: «مشخص نیست که آیا قطر این هشدار را به رهبران حماس داده است یا خیر».حماس از سال ۲۰۱۲ در دوحه یک دفتر سیاسی دایر کرده و برخی از رهبران ارشد مقاومت فلسطین در دوحه مستقر شده‌اند.به روایت سی‌ان‌ان، دولت بایدن از زمان عملیات هفت اکتبر (۱۵ مهر) طوفان الاقصی مقاومت فلسطین عملی اسرائیل، «به طور فعال با قطر درباره روابطش با حماس در حال بحث بوده است».

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.