گوترش: اتحادیه اروپا به استاندارد دوگانه بر سر اوکراین و غزه پایان دهد

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد پنج‌شنبه پیش از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «اصل اساسی حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حمایت از غیرنظامیان است. ما باید در اوکراین و غزه بدون استانداردهای دوگانه به این اصول پایبند باشیم.»

لئو وارادکار، نخست‌وزیر در حال کناره‌گیری ایرلند هم در اظهارنظرهایش در جمع روزنامه‌نگاران، همین استانداردهای دوگانه را مطرح کرد.

وارادکار گفت: «پاسخ به بحران وحشتناک فلسطین، بهترین ساعت اروپا نبوده است. فکر می‌کنم که این امر به‌ویژه تلاش‌های ما برای دفاع از اوکراین را تضعیف کرده است، زیرا بسیاری از کشورهای جنوب جهانی – که همچنین به‌عنوان اکثریت کشورهای جهان شناخته می‌شوند – اقدامات اروپا در رابطه با اوکراین در مقابل فلسطین را استانداردهای دوگانه تفسیر می‌کنند. فکر می‌کنم حق با آنها باشد.»

کودکان فلسطینی در رفح

اتحادیه اروپا با اعمال ۱۳ بسته تحریم اقتصادی علیه مسکو و ارسال بیش از ۸۰ میلیارد یورو (۸۶.۸ میلیارد دلار) کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین، بدون احتساب کمک‌های دوجانبه ارسال شده توسط تک‌تک کشورهای عضو، به درگیری اوکراین پاسخ داد. در مقابل، کمیسیون اروپا امسال تنها ۱۵۰ میلیون یورو برای کمک به غزه هزینه خواهد کرد.

در حالی که رهبران اتحادیه اروپا بارها روسیه را به هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین متهم کرده‌اند، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در غزه به دست رژیم صهیونیستی مدت‌هاست که شمار تلفات اوکراین را تحت‌الشعاع قرار داده است. براساس آمار سازمان ملل متحد و وزارت بهداشت غزه، نزدیک به ۳۲۰۰۰ فلسطینی - که بیشتر آنها زن و کودک بودند - در پنج ماه نبرد در غزه به شهادت رسیده‌اند و این سه برابر تعداد غیرنظامیان کشته شده در دو سال درگیری در اوکراین است.

کودکان فلسطینی در رفح

به گزارش راشا تودی، به‌تازگی ناظر امنیت غذایی سازمان ملل در گزارشی هشدار داد که با حفظ محاصره تقریبا کامل غزه توسط رژیم صهیونیستی، قحطی در این منطقه قریب‌الوقوع است. در این گزارش آمده است که ۷۰ درصد از ۲.۳ میلیون نفر ساکن غزه در حال حاضر با «گرسنگی فاجعه‌بار» مواجه هستند و از هر ۱۰۰۰۰ نفر در غزه، دو نفر در صورت عدم کمک فوری، روزانه بر اثر گرسنگی، سوء تغذیه و بیماری جان می‌بازند.

طی روزهای گذشته رهبران اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی را در اجلاس خود اتخاذ کردند که در آن خواستار «توقف فوری بشردوستانه منجر به آتش‌بس پایدار» در غزه شدند. این بیانیه از کابینه تندرو رژیم صهیونیستی می‌خواهد از عملیات زمینی در رفح خودداری کند و توضیح می‌دهد که «چنین عملیاتی پیامدهای انسانی ویرانگری خواهد داشت و باید از آن اجتناب شود.»

رفح که در جنوب غزه قرار دارد، محل زندگی بیش از یک میلیون فلسطینی آواره از دیگر مناطق این سرزمین است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه گفت علی‌رغم محکومیت بین‌المللی، برای اعزام نیرو به رفح «مصمم» است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.