افشاگری رسانه آمریکایی درباره پیام واشنگتن به حماس/ آخرین وضعیت مذاکرات آتش بس

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد: «آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل ماه جاری پیامی جدی به قطر ارائه کرد مبنی بر اینکه حماس باید به یک توافق آزادی گروگان‌گیری و آتش‌بس که جنگ در غزه را متوقف می‌کند پایبند باشد در غیر این صورت با خطر اخراج از دوحه، پایتخت قطر که اعضای این گروه تروریستی در آن مستقر است، مواجه خواهد شد.»

به گفته سی ان ان، فشار ایالات متحده آمریکا در زمانی بود که مذاکرات بین حماس و اسرائیل متوقف شده بود، قبل از اینکه حماس با مجموعه جدیدی از خواسته ها که این هفته در دوحه مورد بحث قرار گرفت به میز مذاکره بازگردد.

خبر مرتبط
امیرعبداللهیان با اسماعیل هنیه گفت‌و‌گو کرد/ نتانیاهو به پایان خط رسیده است

وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس درباره وضعیت غزه و تحولات فلسطین صحبت و رایزنی کرد.

مذاکرات غیرمستقیم میان اسرائیل و حماس که با میانجیگری قطر و مصر برگزار شد، اولین مذاکراتی بود که طی هفته‌ها در آن سطح در دوحه برگزار شد و قرار است روز جمعه از سر گرفته شود.

به گفته منابع آگاه، این پیام توسط بلینکن به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در نشستی در واشنگتن در پنجم ماه مارس جاری ارائه شد.

مقامات آمریکایی گفتند قطر که شریک حیاتی ایالات متحده آمریکا در تلاش برای دستیابی به توافق آتش بس بوده است، این پیام را درک و دریافت کرده است.

به گفته سی ان ان، مقامات قطری در مورد این دیدار اظهار نظری نکردند اما گفتند که آنها فشار زیادی بر حماس وارد می کنند. مشخص نیست که آیا قطر این هشدار را به رهبران حماس داده است یا خیر؟

حماس در سال ۲۰۱۲ یک دفتر سیاسی در دوحه تأسیس کرد که اعضای ارشد این گروه به طور دائم در آنجا مستقر هستند. در نتیجه، قطر نقش مهمی در منطقه میان حماس و سایر کشورها ایفا می کند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی مدعی شد: « اسرائیل در برابر حماس پیشرفت چشمگیری داشته است. آنها تعداد قابل توجهی از گردان های حماس را شکستند، هزاران جنگجوی حماس از جمله فرماندهان ارشد را کشتند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد: «مروان عیسی مرد شماره سه حماس، هفته گذشته در عملیات اسرائیل کشته شد. »

سالیوان ادعا کرد: «بقیه رهبران ارشد حماس احتمالاً در اعماق شبکه تونل حماس پنهان شده اند و عدالت برای آنها نیز اجرا خواهد شد و ما به تضمین آن کمک می کنیم.»

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی افزود: ایالات متحده آمریکا روز جمعه پیش نویس قطعنامه‌ای را برای آتش‌بس فوری در غزه به عنوان بخشی از توافق تبادل گروگان‌ها به شورای امنیت برای رای‌گیری ارائه خواهد کرد.

«نت ایوانز» سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد که این قطعنامه پیشنهادی صبح جمعه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل به رای گیری گذاشته می شود.

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل افزود: ایالات متحده آمریکا در چند هفته گذشته به طور جدی با اعضای شورای امنیت در حال کار بر روی قطعنامه‌ای بوده است که بی‌تردید از تلاش‌های دیپلماتیک در حال انجام با هدف تضمین آتش‌بس فوری در غزه به عنوان بخشی از معامله گروگان‌ها حمایت می‌کند تا گروگان‌ها آزاد شوند و افزایش کمک های بشردوستانه امکان پذیر شود.

پیش از این، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که در مصر به سر می برد، اعلام کرد پس از گفتگو با متحدان عرب در قاهره، پیشرفت هایی در زمینه مذاکرات آتش بس حاصل شده است و اجماع برای آتش بس فوری و پایدار در غزه وجود دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.