ادعای یک مقام آمریکایی درباره طرح سازش ریاض-تل‌آویو

یک مقام همراه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به عربستان که نخواست نامش فاش شود، گفت تنها «مسائل انگشت‌ شماری» در طرح ایالات متحده و عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو باقی مانده است.

گفته شده این بخش از طرح شامل تضمین‌های دفاعی و کمک‌های ایالات متحده در تقویت برنامه هسته‌ای غیرنظامی در عربستان سعودی است.

در ماه ژانویه «بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیشنهادی از سوی بلینکن را رد کرد که به موجب آن عربستان سعودی روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی می‌کرد و در ازای آن تل‌آویو با فراهم کردن مسیری برای تشکیل کشور فلسطین موافقت می‌کرد.

خبر مرتبط
رایزنی السیسی با وزیر خارجه آمریکا در قاهره

رئیس‌جمهوری مصر با وزیر خارجه آمریکا که از جده عازم قاهره شده است، دیدار و با او در باره اوضاع غزه رایزنی کرد.

به گزارش وبگاه تایمز اسرائیل،‌ کابینه تندرو رژیم صهیونیستی به‌شدت با تشکیل کشور فلسطین مخالف است اما تشکیل کشور فلسطین از نظر سعودی‌ها بخش ضروری هر توافق عادی‌سازی به شمار می‌رود.

در همین حال یک اندیشکده اسرائیلی در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای پیشبرد عادی‌سازی با این رژیم در عربستان با مخالفت مردمی آرام اما گسترده‌ای رو به رو است که در پی جنگ غزه بالا گرفته است.

بلینکن در عربستان با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان ملاقات داشت. پس از آن «متئو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت بلینکن و بن فرحان «درباره نیاز فوری به حفاظت از همه غیرنظامیان در غزه» و افزایش فوری جریان کمک‌ها گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «بلینکن بر تعهد ایالات متحده برای دستیابی به صلح پایدار از طریق ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی با تضمین‌های امنیتی برای اسرائیل تأکید کرد.»

مقامات ایالات متحده ماه‌هاست مدعی هستند که برای ایجاد زمینه برای چنین «صلح پایداری» تلاش می‌کنند، با این ایده که این امر توافق عادی‌سازی عربستان و رژیم صهیونیستی را تسهیل می‌کند.

بلینکن در سفرهای اخیر خود به منطقه تاکید کرده اگر کابینه تل‌آویو می‌خواهد به عادی‌سازی با عربستان سعودی دست یابد و حمایت همسایگان عرب خود را برای امنیت و بازسازی غزه می‌خواهد، باید تصمیم‌های «سختی» بگیرد و به سمت راه‌حل ۲ دولتی حرکت کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.