اقتصادهای اروپایی در مسیر نظامی شدن

کریسیانیس کارینز، وزیر خارجه لتونی طی سخنانی گفت که کشورهای عضو ناتو در حال آماده شدن برای قرار دادن اقتصاد خود در مسیر نظامی هستند.

خبرگزاری تاس گزارش داد، این دیپلمات ارشد کشور لتونی در گفت وگو با شبکه دویچه‌وله آلمان در پاسخ به این سوال که آیا ناتو به سمت اقتصاد جنگی حرکت می‌کند، گفت: ناتو در این مسیر در حال حرکت است. وی افزود: از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای ناتو به میزان قابل توجهی سرمایه گذاری خود را در بخش دفاعی افزایش داده اند.

خبر مرتبط
اقدامات اروپا برای کاهش ریسک انتخاباتی در سه شرکت بزرگ فناوری

بر اساس دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا که احتمالا هفته آینده تصویب می‌شود، انتظار می‌رود ایکس، تیک‌تاک، فیس بوک و سایر پلتفرم‌های آنلاین بزرگ برای کاهش ریسکهای انتخاباتی اقدام کنند

هفته گذشته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ضمن ارائه گزارشی در مورد امنیت کشورهای عضو این سازمان، گفت که اعضای اروپایی اتحاد آتلانتیک شمالی و کانادا در سال ۲۰۲۴ حدود ۴۷۰ میلیارد دلار در زمینه‌های نظامی سرمایه‌گذاری خواهند کرد که معادل ۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی آنها است.

وی تاکید کرد که رشد هزینه های نظامی ناتو در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۱۱ درصد بوده است که تا کنون سابقه نداشته است.

به گفته رئیس ناتو، در سال ۲۰۲۴ دو سوم کشورهای عضو این پیمان نظامی بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف دفاع خواهند کرد ولی استولتنبرگ مشخص نکرد که کدام کشورها در این لیست هستند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.