سوناک احتمال اعزام نیروهای انگلیس به اوکراین را رد کرد

یک سخنگوی «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس احتمال اعزام نیروهای نظامی انگلیس به اوکراین را رد کرد.

خبر مرتبط
آمریکا خیال زلنسکی را راحت کرد/ تاکید کاخ سفید بر تداوم حمایت از اوکراین

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که اوکراین باید همچنان باور داشته باشد که ایالات متحده در کنار آن خواهد ایستاد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه اخیراً گفت که حضور نظامی نیروهای ناتو در خاک اوکراین را غیر محتمل نمی‌داند، زیرا درگیری بین کی‌یف و مسکو همچنان ادامه دارد.

رئیس‌جمهور فرانسه ابتدا این اظهارات را در اواخر ماه فوریه مطرح کرد و بعداً لحن خود را تشدید و روسیه را به عنوان یک «دشمن» توصیف کرد. با این حال، او این موضوع را که پاریس علیه مسکو «جنگ» به راه انداخته است، رد کرد.

نشریه لوموند پس از این اظهارات ماکرون گزارش داد که فرانسه حداقل از ژوئن ۲۰۲۳ به فکر استقرار نیروها در اوکراین بوده است.

سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) روز سه‌شنبه گفت که پاریس در حال آماده شدن برای اعزام حدود ۲۰۰۰ سرباز به اوکراین است.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس خاطر نشان کرد که لندن چنین برنامه‌ای ندارد. او در ادامه با بیان اینکه سربازان بریتانیایی دوش به دوش با اوکراینی‌ها نخواهند جنگید، گفت که دولت «استقرار نظامی تمام عیار» را رد کرده است.

دولت انگلیس ماه گذشته نیز به خبرنگاران گفت که «لندن فراتر از تعداد کمی از پرسنل ما در اوکراین که از نیروهای مسلح این کشور حمایت می‌کنند، نیروهای بیشتری اعزام نخواهد کرد».

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در اوایل این هفته در مورد استقرار احتمالی نیروهای ناتو در اوکراین هشدار داد وگفت که این «یک قدم با یک جنگ جهانی سوم در مقیاس کامل» فاصله دارد.

کشورهای عضو ناتو هم گفته‌اند که هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارند. بلوک تحت رهبری ایالات متحده تاکید کرده است که مایل نیست به یک طرف درگیری تبدیل شود، اما به حمایت از کی‌یف از طریق ارسال اسلحه و پول تا زمانی که جنگ طول بکشد، ادامه خواهد داد.

پوتین ماه گذشته گفت که مسکو هیچ قصدی برای حمله به اعضای ناتو ندارد، مگر اینکه ابتدا به آن حمله شود اما هشدار داد تامین تسلیحات اوکراین از سوی ناتو به معنی مشارکت اعضای آن در جنگ است و خطر تشدید درگیری‌ها را در پی دارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.