روایت روسیه از خشم انگلیس در پی پیروزی پوتین در انتخابات

سفارت روسیه سه‌شنبه شب با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: گمانه‌زنی‌های غیرقابل قبول دیوید کامرون در مورد ماهیت "غیر دموکراتیک" انتخابات را نمی توان چیزی جز استیصال تفسیر کرد.

خبر مرتبط
جنگ غیر رسمی پوتین علیه اروپا/ آیا قاره سبز باید برای جنگ جهانی سوم آماده شود؟

با توجه به اینکه پوتین پیشتر تهدید به استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی در اوکراین کرده است، اروپا باید استراتژی بازدارندگی هسته ای خود را توسعه دهد.

نمایندگی کرملین با بیان اینکه «دسیسه‌های جمعی غرب برای تغییر رفتار روسیه از طریق بی ثبات کردن آن، شکست خورده است» افزود: نتیجه انتخابات، به طور قانع کننده‌ای بلوغ و وحدت جامعه روسیه و حمایت همه جانبه آن از مسیر سیاست خارجی کشور را نشان داد.

در انتهای این پیام آمده است:‌ ظاهراً حکومت بریتانیا با درک این موضوع، عصبی شده است.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس دیروز با صدور بیانیه‌ای، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روسیه را به بهانه محدودیت‌های سیاسی در این کشور مخدوش خواند و ادعا کرد که پیروزی «ولادیمیر پوتین» از قبل مشخص بود.

کامرون در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، ادعا کرد:‌ این انتخابات نشان دهنده عمق سرکوبگری حکومت ولادیمیر پوتین است؛ رژیمی که می‌خواهد هر مخالفتی را علیه جنگ غیرقانونی او ساکت کند.

وی با بیان این ادعا که پوتین مخالفان سیاسی خود را حذف، رسانه‌ها را کنترل و سپس خود را پیروز اعلام کرد، مدعی شد: این دموکراسی نیست. روسیه نتوانست به تعهدات خود در قبال اصول سازمان امنیت و همکاری اروپا - که بیان آزادانه و منصفانه اراده مردم را تضمین می‌کند - عمل کند.

وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: هر نامزدی که دیدگاه های ضد جنگ را بیان کرد، به سرعت رد صلاحیت شد. با وجود تنها سه رقیب مورد تایید کرملین، در نتیجه این انتخابات هرگز تردیدی وجود نداشت.

کامرون در بخش دیگری از این بیانیه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه در مناطق اشغالی اوکراین را «نقض ناپسند منشور سازمان ملل متحد و حاکمیت اوکراین» خواند و افزود: این مناطق همیشه اوکراینی خواهند بود و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه در این مناطق این واقعیت را تغییر نمی دهد.

وی در پایان گفت: روسیه باید به تعهداتی که آزادانه امضا کرده است، پایبند باشد و به تجاوز در خارج از مرزهای خود و سرکوب در داخل آنها پایان دهد.

بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه ولادیمیر پوتین در انتخابات هشتمین دوره ریاست‌جمهوری این کشور، برای پنجمین بار، رئیس‌جمهوری روسیه شد.

به گفته الا پامفیلوا رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، مشارکت در این دوره از انتخابات یک رکورد در تاریخ روسیه جدید (پس از فروپاشی شوروی) بود، چرا که افزون بر ۸۷ میلیون و یکصد هزار نفر یعنی ۷۷.۴۴ درصد واجدان شرایط شرکت در انتخابات در شعب (حضوری و مجازی) حضور پیدا کردند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.