نخستین واکنش چین به ساخت ماهواره‌های جاسوسی برای آمریکا

ارتش و رسانه دولتی چین چند روز پس از گزارش رویترز مبنی بر اینکه شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک در حال ساخت صدها ماهواره جاسوسی برای یک آژانس اطلاعاتی آمریکا است، هشدار دادند که واشنگتن امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

رویترز روز جمعه به نقل از ۵ منبع آگاه گزارش داد که واحد استارشیلد شرکت اسپیس ایکس ذیل یک قرارداد ۱.۸ میلیارد دلاری با «دفتر ملی شناسایی» آمریکا در حال ساخت شبکه ماهواره‌ای است. 

خبر مرتبط
تبریک رییس جمهور چین به پوتین

«شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین در گفت‌وگویی تلفنی انتخاب مجدد «ولادیمیر پوتین» را به عنوان رئیس جمهور فدراسیون روسیه تبریک گفت و بر اهمیت توسعه روابط پکن و مسکو تاکید کرد.

حساب شبکه اجتماعی ارتش خلق چین اعلام کرد که برنامه اسپیس ایکس «بی‌شرمی و استانداردهای دوگانه» آمریکا را نشان داد درحالیکه واشنگتن شرکت‌های فناوری چین را متهم به تهدید امنیت ایالات متحده می‌کنند.

حساب وابسته به ارتش چین در «ویبو» که 1.1 میلیون دنبال کننده دارد، نوشت: ما از شرکت‌های آمریکایی می‌خواهیم به یک شرور برای انجام شرارت کمک نکنند.

در این پست آمده است: تمام کشورهای جهان باید در مقابل تهدیدهای امنیتی جدید و حتی بزرگتر از سوی دولت آمریکا هوشیار باشند.

وانگ یانان سردبیر یک نشریه وابسته به حزب کمونیست چین تاکید کرد که پروژه ماهواره‌ای اسپیس ایکس یک چالش برای امنیت و ثبات جهانی است.

وی در مصاحبه‌ای به گلوبال تایمز گفت: تجسس اطلاعاتی برجسته ایالات متحده از کشورها یا مناطقی که نگران آن هستند، ناگزیر باعث حساس شدن یا حتی تشدید برخی مسائل مورد توجه می‌شود.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.