طالبان به حملات پاکستان واکنش نشان داد

 وزارت خارجه دولت سرپرست افغانستان روز دوشنبه خبر داد کاردار سفارت پاکستان در کابل را در ارتباط با حمله‌های هوایی اخیر این کشور در ولایت‌های خوست و پکتیکا احضار کرده است.

وزارت خارجه طالبان گفته «امارت اسلامی به اسلام‌آباد گوش‌زد می‌کند که هیچ‌گونه تجاوزی به خاک افغانستان قابل تحمل نیست».

خبر مرتبط
طالبان به پاکستان هشدار داد/ حمله به افغانستان عواقب بدی در پی خواهد داشت

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی دولت سرپرست افغانستان روز دوشنبه حملات هوایی پاکستان به خوست و پکتیکا را محکوم کرد.

کابل از دولت و مردم پاکستان خواسته «به حلقه‌ها اجازه ندهند که با عمل‌کردهای غیرمسوولانه و سیاست‌های نادرست» روابط میان ۲ همسایه را خدشه‌دار کنند.

در عین حال، وزارت خارجه پاکستان گفته حمله‌های بامداد دوشنبه گروه «حافظ گل بهادر» یکی از سرکرده‌های «تحریک طالبان پاکستان» را هدف قرار داده است.

اسلام‌آباد می‌گوید «گروه‌های تروریستی از جمله تی‌تی‌پی در افغانستان، همواره از خاک این کشور برای انجام حمله در پاکستان استفاده کرده‌اند».

وزارت خارجه پاکستان تاکید کرده اسلام‌آباد به حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان اهمیت می‌دهد و همواره گفت‌وگو و همکاری را برای مبارزه با تهدیدهای تروریستی در اولویت قرار داده است.

ارتش پاکستان هم اعلام کرد هشت شبه‌نظامی از جمله «یک فرمانده تروریست تحت تعقیب» طی عملیاتی در استان خیبرپختونخوا در شمال‌غرب این کشور کشته شده‌اند.

وزارت دفاع طالبان اما مدعی است جنگنده‌های پاکستانی خانه‌های غیرنظامیان در خاک افغانستان را هدف قرار داده‌اند.

وزارت دفاع دولت سرپرست افغانستان اعلام کرد که در واکنش به حملات هوایی بامداد امروز پاکستان به ۲ نقطه در این کشور، مراکز نظامی پاکستان در نقاط مرزی را هدف قرار داده است.

این وزارت‌خانه حمله پاکستان را یک اقدام «تجاوزکارانه» به خاک افغانستان خوانده و گفته است: «نیروهای دفاعی کشور آماده پاسخ به هر گونه اقدام‌های تجاوزکارانه بوده و در هر حالت از تمامیت ارضی خود دفاع خواهند کرد».

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی دولت طالبان در افغانستان نیز در بیانیه‌ای گفت جنگنده‌های پاکستانی این حملات را در خاک افغانستان انجام دادند و افزود که ولایت‌های پکتیکا و خوست افغانستان در امتداد مرز پاکستان هدف حملات هوایی قرار گرفتند که در نتیجه آن هشت نفر کشته شدند.

او با بیان اینکه «خانه‌های مردم عادی هدف قرار گرفت»، گفت که سه زن و به همین تعداد کودک در پکتیکا کشته شدند و یک خانه فروریخت در حالی که ۲ زن در خوست کشته شدند و یک خانه نیز ویران شد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.