قیمت لیر ترکیه و دینار عراق به ثبات رسید/ امروز در بازار ارز تهران چه خبر؟

به گزارش اقتصادنیوز، بازار مسکن ترکیه که همواره از محبوبیت بسیار زیادی در بین ایرانیان برخوردار است؛ بار دیگر دیگر توانسته حجم قابل توجهی از سرمایه مردم کشورمان را به خود جذب کرده و رونق بگیرد. موضوعی که به عقیده برخی تحلیلگران ناشی از تغییر سیاست‌های اقتصادی رجب طیب اردوغان و به ویژه بانک مرکزی ترکیه در جریان افزایش نرخ بهره است. عاملی که باعث شده تا سرمایه‌های پراسترس در ایران به ترکیه هجوم ببرند.

این در حالیست که روند خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان که در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشت؛ در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ معکوس شده و به تدریج به خروج سرمایه از ترکیه منتج شد. طبق گزارش آناتولی، سهم فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه در کل میزان فروش مسکن در ماه فوریه دو درصد ثبت شد. بیشترین تعداد خانه‌های فروخته شده به اتباع خارجی با ۶۹۱ باب در استانبول ثبت شد. استان آنتالیا با ۶۵۹ باب خانه رتبه دوم را به خود اختصاص داد و استان مرسین نیز با ۱۵۱ باب خانه در رده سوم قرار گرفت.

جالب اینجاست که در ماه فوریه به‌ترتیب اتباع روسیه، ایران، عراق و اوکراین بیشترین خرید مسکن را از ترکیه انجام دادند. روس‌ها ۳۹۵ باب خانه، ایرانی‌ها ۲۰۰ باب خانه، عراقی‌ها ۱۱۲ باب خانه و اوکراینی‌ها نیز ۱۰۵ باب خانه خریدند. شما هم اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را در قالب خرید خانه دارید؛ بهتر است از آخرین قیمت لیر ترکیه در بازار ارز تهران آگاه شوید.

امروز قیمت لیر ترکیه در جریان معاملات بازار ارز تهران به مانند روز گذشته ۱۸۸۵ تومان معامله شد؛ نرخی که حکایت از ثبات ارزش لیر در مقایسه با روز پیش دارد.

همچنین نرخ برابری هر لیر ترکیه با دلار آمریکا در بازار ارز تهران امروز ۳۲.۰۹ است.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «سرگیجه قیمت‌ها در بازار ارز/ قیمت دینار عراق و لیر ترکیه ثبات را پذیرفتند» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.