بارش گسترده برف و باران در روز عید/ هشدار برای 14 استان کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان از بارش گسترده باران و برف در اکثر مناطق کشور در اولین روز بهار ۱۴۰۳ خبر داد.

فردا دوشنبه سامانه بارشی وارد کشور شده و در استان‌های شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب،‌استان‌های واقع در سواحل غربی و مرکزی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی باعث بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، بارش تگرگ و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف می‌شود.

خبر مرتبط
هشدار قرمز هواشناسی برای این استان

فرهاد زیویار ۲۶ اسفندماه در ستاد مدیریت بحران لرستان، از هشدار سطح قرمز هواشناسی مبنی بر بارش در سطح استان و ورود سامانه بارشی از ظهر دوشنبه ۲۸ اسفند تا اواسط چهارشنبه ۱ فروردین خبر داد.

سه‌شنبه فعالیت سامانه بارشی تشدید شده و علاوه بر مناطق ذکر شده مناطقی از جنوب، مرکز و شمال شرق کشور را در برمی‌گیرد. بیشترین فعالیت سامانه بارشی اواخر روز دوشنبه و روز سه‌شنبه در استان‌های لرستان، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، غرب استان‌های اصفهان و کردستان است. روز چهارشنبه از شدت فعالیت سامانه بارشی کاسته می‌شود.

در این روز به‌جز استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سایر مناطق کشور بارش پیش‌بینی می‌شود. در این روز به‌تدریج از سمت غرب از میزان ابرناکی و بارش‌ها کاسته می‌شود.

پنجشنبه دو فروردین ۱۴۰۳ در شمال شرق بارش‌های پراکنده روی داده و سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود. سه‌شنبه و چهارشنبه خلیج‌فارس مواج پیش‌بینی شده است.

خبر مرتبط
هشدار به مسافران/ برف و باران در جاده‌های ۹ استان

شماره تلفن‌های ۱۲۰ و ۸۸۲۵۵۵۵۵ در مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور آماده پاسخگویی به سوالات مردم درباره آخرین وضعیت جوی و ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1402/12/29

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/12/29

نوع مخاطره: بارش شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/12/29: خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به‌صورت گسترده، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تأسیسات و سازه‌های واقع شده در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید.

توصیه: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون‌شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل‌ها، اجتناب از سفرهای برون‌شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، مدیریت زمین‌های کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت دوشنبه 1402/12/28

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/12/29

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد جنوب شرقی در محدوده 30 نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا 2 متر.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/12/28 و سه‌شنبه 1402/12/29: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه 1402/12/28

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/01

نوع مخاطره: بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال بهمن.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/12/28: اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، قزوین، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز، غرب همدان.

سه‌شنبه 1402/12/29: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، غرب مازندران، شمال استانهای فارس و بوشهر، ارتفاعات سمنان، غرب اصفهان.

چهارشنبه 1403/01/01: تهران، البرز، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه، شرق کهگیلویه و بویراحمد، فارس.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: وزش باد شدید

زمان شروع: ظهر سه‌شنبه 1402/12/29

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه 1403/01/01

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رعد وبرق و صاعقه، خیزش گردوخاک، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/12/29: یزد، شمال شرق فارس، شمال غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، جنوب شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان،

چهارشنبه 1403/01/01: یزد، کرمان، اصفهان، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قم، مرکزی.

اثر مخاطره: کاهش شدید دید.

توصیه: استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، مدیریت برنامه مسافرت، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در مناطق کوهستانی، پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.