فنلاند: در حال حاضر مایل به اعزام نیرو به کی‌یف نیستیم

تقریبا ۲ هفته پیش بود که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد اعزام احتمالی نیروهای غربی به کی‌یف را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با انتقادات فراوانی از سوی رهبران غربی مواجه شد. هم‌چنین چندین کشور عضو ناتو از جمله فنلاند این اظهارات رئیس جمهور فرانسه را به باد انتقاد گرفتند و مخالفت خود را ابراز کردند.

خبر مرتبط
خبر خوش شولتس برای زلنسکی/تشکیل ائتلافی جدید برای کمک تسلیحاتی به اوکراین

صدراعظم آلمان از تشکیل ائتلافی برای ارائه تسلیحات دوربرد به اوکراین خبر داد.

طبق گزارش راشا تودی، اما با این حال به نظر می‌رسد، وزیر امور خارجه فنلاند استدلال می‌کند که «هر چیزی ممکن است و احتمالا وضعیت در میدان نبرد بدتر شود.»

«الینا والتونن» وزیر امور خارجه فنلاند گفت: مهم است که احتمال هر چیزی را در بلند مدت رد نکنیم زیرا هرگز نمی‌دانیم که وضعیت چقدر جدی خواهد شد. اما موضع فنلاند واضح است و ما در حال حاضر قصد اعزام نیرو به کی‌یف نداریم و مایل نیستیم درخصوص آن گفت‌وگو کنیم.

خبر مرتبط
خط و نشان پوتین برای کی‌یف/اقدامات اوکراین بی‌مجازات نمی‌ماند

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به تلاش ناموفقی اوکراین در عبور از مرز روسیه گفت: اقدامات اوکراین بی‌مجازات باقی نخواهند ماند.

وی افزود: در عین حال، حامیان کی‌یف می‌توانند اقدامات بیشتری را در راستای ارسال تجهیزات برای نیروهای کی‌یف انجام دهند.

فنلاند در آوریل سال گذشته میلادی رسما عضو ائتلاف نظامی ناتو شد. فنلاند ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و مسکو تاکید دارد که عضویت در ناتو امنیت فنلاند را تهدید کرده است، نه اینکه تضمینی برای آن باشد.

پس از پیوستن فنلاند به این ائتلاف در سال گذشته، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ایجاد یک منطقه نظامی جدید در مرز این کشور نوردیک را اعلام کرد. او در ماه دسامبر گفت: «قبل از پیوستن فنلاند به این بلوک هیچ مشکلی وجود نداشت، اما اکنون وجود خواهد داشت.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.