اردوغان هشدار داد/ جنگ اوکراین به ناتو گسترش می‌یابد؟

رئیس‌جمهور ترکیه گفت باید از هرگونه اقدامی که جنگ در اوکراین را تشدید می‌کند و احتمالا درگیری را به ناتو گسترش می‌دهد، پرهیز کرد.

ترکیه به عنوان عضوی از ناتو از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند اما هم‌چنین روابط صمیمانه‌ای با روسیه دارد و مرتبا با هر دو طرف درگیری گفت‌وگو و رایزنی می‌کند. 

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در جریان سخنرانی خود به مناسبت ضیافت شام ماه مبارک رمضان با سفرای خارجی در آنکارا گفت: آنکارا به کار خود برای احیای قرارداد غلات دریای سیاه که بین روسیه و اوکراین با میانجیگری سازمان ملل منعقد شده بود، ادامه خواهد داد.

خبر مرتبط
محرمانه ماندن اطلاعات سفر اردوغان و اسد به مسکو

دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که هیچ اطلاعی از طرح‌ها برای برگزاری دیداری میان اردوغان و اسد در مسکو ندارد.

او با اشاره به نشست برنامه‌ریزی شده صلح اوکراین در سوئیس در سال جاری میلادی که روسیه در آن شرکت نخواهد کرد، گفت: در حالیکه حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین اعلام می‌کنیم، قبلا هم گفته‌ایم که طرح‌های صلح بدون حضور روسیه هیچ نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: ما در تلاش هستیم تا امنیت ناوبری را در دریای سیاه دوباره برقرار کرده و اطمینان حاصل کنیم که تجارت غلات می‌تواند با خیال راحت انجام شود. ما معتقدیم از اقداماتی که درگیری‌ها را در منطقه تشدید و به ناتو نیز سرایت می‌کند، باید خودداری شود.

کرملین پیشتر اعلام کرد که سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به ترکیه پس از انتخابات روسیه که قرار است در تاریخ ۱۵ الی ۱۷ مارس (۲۴ الی ۲۶ اسفند) برگزار شود، انجام خواهد شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.