خبر تازه بلینکن درباره آتش‌بس در غزه

وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش برای رسیدن به آتش‌بس ۶ هفته‌ای در غزه تلاش می‌کند.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به آتش‌بس فوری و پایدار به مدت ۶ هفته به عنوان بخشی از توافق تبادل‌اسرا تلاش می‌کنیم.

به نقل از الجزیره، وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: برای تحقق راه‌حل دو دولتی و برخورداری فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها از حقوق مساوی آزادی و امنیت تلاش می‌کنیم.

خبر مرتبط
ادعای جنجالی ریشی سوناک درباره جنگ غزه/ با آتش بس دائم مخالف هستیم

ریشی سوناک در این پیام تصویری که یک نسخه آن را در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرد، مدعی شد که تمایل دارد خشونت‌ها در غزه هرچه سریع‌تر تمام شود.

در این راستا، باربرا لیو، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در گفت‌گو با الجزیره تاکید کرد: مذاکرات ادامه دارد و متوقف نشده است. ما به مذاکرات پایبند هستیم و با قطری‌ها، مصری‌ها و اسرائیلی‌ها در این زمینه همکاری داریم.

وی افزود: امیدواریم حماس به سمت توافق قریب‌الوقوع پیش برود. رسیدن به آتش‌بس که طی آن اسرا به خانواده‌هایشان برگردند و درگیری ها متوقف شود امری ضروری است.

طی روزهای اخیر شبکه الجزیره گزارش داد: مذاکرات آتش‌بس در قاهره بدون دستیابی به توافق پایان یافته است.

این شبکه قطری به نقل از منابع خود گزارش داد: اسرائیل درخواست حماس برای آتش بس پایدار، خروج ارتش آن از نوار غزه و بازگشت بی قید و شرط آوارگان را رد کرده است.

خبر مرتبط
درخواست مهم پادشاه عربستان درباره جنگ غزه

ملک سلمان تصریح کرد جامعه بین‌المللی باید مسؤولیت‌های خود را برای توقف جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی انجام دهد.

همچنین سامی ابوزهری، از مقامات ارشد حماس به خبرگزاری رویترز گفت که اسرائیل بر رد عناصر توافقی که منجر به توقف درگیری‌ها، تضمین ورود کمک‌ها و تسهیل بازگشت آوارگان داخلی به خانه‌هایشان می‌شود، اصرار دارد. اسرائیل تمامی تلاش‌های میانجی‌ها برای دستیابی به توافق را خنثی می‌کند.

ابوزهری افزود: امکان ندارد توافقی را بپذیریم که آتش‌بس دائمی و خروج نیروهای اشغالگر از غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌های خود را تضمین نکند. ما هیچ فرصت واقعی جهت ایجاد امنیت و آسایش برای مردم فلسطین و تحقق مطالبات آنها را از دست نمی‌دهیم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.