پیام تهدیدآمیز چین به آمریکا/اگر بیش از حد در مهار چین وسواس داشته باشید آنگاه...

وانگ یی گفت: "مشکل واشنگتن چین نیست بلکه خود آمریکا است. اگر آنها بیش از حد روی مهار چین تمرکز کنند، در دراز مدت به خود آسیب می رسانند. "

خبر مرتبط
حمله تازه چین به آمریکا/ اقدامات واشنگتن بزرگ‌ترین تهدید علیه امنیت فضاست

«ژانگ شیائوگانگ» سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه گفت آمریکا به صورت فعالانه تسلیحات تهاجمی را در فضا مستقر و رزمایش‌های نظامی برگزار می‌کند؛ اقداماتی که تبدیل به بزرگترین تهدید علیه امنیت فضا شده است.

وانگ ادامه داد: ما اصرار داریم که آمریکا روند توسعه تاریخی را بپذیرد، توسعه چین را عینی و منطقی ببیند، روابط با ما را فعالانه و عملی توسعه دهد، به وعده های خود عمل کند و اقدامات را مطابق با گفته های خود حفظ کند.

وزیر خارجه چین همچنین از آمریکا خواست تا همکاری با چین برای ارتقای روابط دوجانبه در مسیر توسعه پایدار، سالم و پایدار را ادامه دهد.

خبر مرتبط
چین:تحریم‌های آمریکا بی‌پاسخ نمی‌ماند

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که این کشور برای حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم‌های غرب اقدام لازم را اتخاذ می‌کند.

به گزارش ایرنا، پیش از این «نیکلاس برنز» سفیر آمریکا در چین، با ابراز نگرانی از تاثیر روابط پرتنش بین ایالات متحده و چین، رابطه با این کشور آسیای شرقی را "مهم‌ترین"، ‌"رقابتی‌ترین" و در عین حال "خطرناک‌ترین" مراوده بین‌المللی واشنگتن خوانده بود.

سفیر آمریکا در چین در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، تنش‌ها و بی‌اعتمادی مداوم در روابط آمریکا با چین را باعث از میان رفتن اعتماد در دنیای تجارت دانست. وی رابطه با پکن را در حال حاضر مهمترین، رقابتی‌ترین و خطرناک‌ترین رابطه ایالات متحده توصیف کرد.

برنز چین را مهم‌ترین رقیب و در عین حال سومین شریک تجاری بزرگ ایالات متحده توصیف کرد و افزود:"این کشور بزرگترین بازار محصولات کشاورزی آمریکا است و یک پنجم کل صادرات کشاورزی ما به چین ارسال می شود. این مبلغ در سال گذشته ۴۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است. "

سفیر آمریکا در چین با توجه به گسترش تمایل آمریکایی‌ها برای پایان دادن به روابط اقتصادی با چین پیامد چنین رویکری را ضربه اقتصادی شدید به ۷۵۰ هزار خانواده آمریکایی توصیف کرد که ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

گفتنی است مناقشه بین ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر با توجه به موضوعات متعددی از جمله تحریم‌های دولت ایالات متحده علیه شهروندان و مقامات چینی، واردات محدود نیمه هادی‌های چینی، بحث بر سر پلت فرم رسانه‌های اجتماعی متعلق به چین از جمله تیک تاک و نزاع بر سر تایوان به اوج رسیده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.