سقوط قیمت‌ها در بازار ارز تهران/ قیمت درهم امارات پایین آمد/  قیمت لیر ترکیه چند؟
به گزارش اقتصادنیوز، تجارت خارجی ایران در بهمن ۱۴۰۲ رشد ۱۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است؛ موضوع مهمی که سید روح اله لطیفی، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت امروز به آن اشاره کرد. به گفته لطیفی، چین، امارات، ترکیه سه مقصد اول صادراتی ایران در بهمن ماه بوده‌اند، کشورهایی که روابط‌شان با ایران تنها متمرکز بر حوزه تجارت نیست و در حوزه های مهم دیگری چون گردشگری هم دارای مناسبات جدی با کشورمان هستند.

بی تردید این کشورها یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانی ها نیز به شمار می آیند و احتمالا در تعطیلات نوروز امسال هم به عنوان مقصد سفر از بخشی از مردم باشد.

جالب آنکه همین امروز ماجرای ارز مسافرتی و حواشی آن خبرساز بود؛ یک روز پس از آنکه بانک مرکزی صدا و سیما را به دلیل انتشار گزارشی انتقادی درباره نحوه تخصیص ارز مسافرتی و افزایش مبلغ آن به باد انتقاد گرفت، انتشار یک ویدئو از ازدحام جمعیت برای دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه امام خمینی (ره) بار دیگر این موضوع را در کانون توجه قرار داد. اگرچه موضوع افزایش دو برابری میزان تخصیص ارز مسافرتی همچنان نقد جدی کارشناسان را به دنبال دارد اما نحوه عرضه آن نیز همواره از ماه های گذشته محل بحث بوده است؛ اتفاقی که امروز نیز تکرار شد و تصاویری از صف کشیدن زمان بر مسافران در برابر دستگاه های خودپرداز ارزی بانک ملی در فرودگاه امام مهر تاییدی بر این ادعا شد. 
 

با این حال رسانه های رسمی تلاش کردند حواشی و انتقادات مربوط به این نوع عرضه را با انتشار تصاویری از باجه های ارزی دو بانک دیگر تحت الشعاع قرار دهند. ایرنا خبرگزاری رسمی دولت ادعا کرد که تصاویر ازدحام مسافران تنها مربوط به دقایقی محدود و به علت نزدیک بودن زمان چند پرواز با یکدیگر بوده و دریافت ارز مسافرتی بعد از گیت فرودگاه بدون هیچگونه مشکلی از طریق بانک‌های ملی، ملت و سامان امکان‌پذیر است.  این در حالی است که بسیاری از شاهدان عینی همچنان در موارد متعدد از این ازدحام گلایه مندند اما این مشکل همچنان در فرودگاه امام خمینی پابرجاست. 

با این همه در بازار ارز تهران، امروز نرخ ارز کشورهای همسایه ایران نوساناتی را تجربه کردند. در ادامه آخرین تغییرات این ارزها را در آستانه آغاز سفرهای نوروزی مرور می کنیم . 

اقتصادنیوز:یورو در صرافی ملی، امروز به ۴۶,۷۳۷ (چهل و شش هزار و هفتصد و سی و هفت ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۲۵ درصدی داشته است.

قیمت لیر ترکیه امروز ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

بازار ارز تهران در حالی امروز را به شب رسانده است که قیمت لیر ترکیه در جریان معاملات خلاف روند روز گذشته سیر نزولی را در پیش گرفت و با تجربه افت ارزش ۲۰ تومانی؛ ۱۹۲۵ تومان نرخ گذاری و خرید و فروش شد.

همچنین نرخ برابری هر لیر ترکیه در بازار ارز تهران امروز...

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با عنوان «گرد کاهش بر بازار ارز پاشیده شد/ درهم امارات و لیر ترکیه در سراشیبی قیمت» بخوانید.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.