رقابت بر سر تصاحب حامیان هیلی/ ترامپ یا بایدن؟

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی پس از خروج نیکی هیلی از رقابت‌های انتخاباتی، از حامیانش خواست به تیم او بپیوندند و از «شجاعت» هیلی در ایستادگی در برابر ترامپ تمجید کرد.

جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا در بیانیه ای گفت: دونالد ترامپ به صراحت اعلام کرد که حامیان نیکی هیلی را نمی خواهد. می‌خواهم واضح بگویم: برای آنها در تیم من جا وجود دارد.

خبر مرتبط
فوری/ نیکی هیلی انصراف داد/ ترامپ تنها نامزد جمهوریخواهان شد

نیکی هیلی دقایقی پیش اعلام کرد از رقابت های ریاست جمهوری جمهوری خواهان کنار خواهد کشید.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد که فرماندار سابق کارولینای جنوبی در روز سه‌شنبه بزرگ "شکست خورد" و از هوادارانش دعوت کرد تا به کارزار ترامپ بپیوندند.

ترامپ گفت: نیکی هیلی شب گذشته شکست خورد، با وجود اینکه دموکرات‌ها به دلایل نامعلومی اجازه دارند در ورمونت و دیگر انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان رأی دهند. بیشتر تامین مالی او از دموکرات‌های چپ رادیکال بود و بسیاری از حامیان او که طبق نظرسنجی ها به ۵۰ درصد می رسند نیز از همین دسته بودند.

نیکی هیلی در جریان اعلام پایان کارزار انتخاباتی خود، به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق این کشور تبریک گفت، اما حمایتی از او نکرد.

خبر مرتبط
نیکی هیلی: از ترامپ حمایت نخواهم کرد

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی نیوز، به عدم تعهد خود به کمیته ملی جمهوری خواهان (RNC) برای حمایت از نامزد انتخابی این حزب اشاره کرد.

هیلی گفت:«به احتمال زیاد، دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در زمان برگزاری کنوانسیون حزب ما در ژوئیه خواهد بود. من به او تبریک می گویم و برای او آرزوی موفقیت می کنم. برای هر کسی که رئیس جمهور آمریکا می شود آرزوی موفقیت دارم.»

این سیاستمدار جمهوریخواه آمریکایی ادامه داد: ««من همیشه یک جمهوریخواه محافظه کار بودم، و همیشه کاندیدای جمهوریخواه را حمایت کرده‌ام، ولی در پاسخ به پرسش امروز، سخنی از مارگارت تاچر را می‌آورم: «هیچ‌وقت کورکورانه توده را دنبال نکن، همیشه خودت تصمیم‌گیر باش». »»

هیلی افزود: «اکنون دونالد ترامپ وظیفه دارد آرای کسانی که در حزب ما و خارج از حزب که از او حمایت نکردند را به دست آورد و امیدورم او این کار را انجام دهد.»

او تصریح کرد: «بهترین سیاست این است که مردم را به هدفت نزدیک کنی، نه این‌که آنها را پراکنده کنی. حالا نوبت اوست که انتخاب کند.»

نیکی هیلی به عنوان تنها رقیب دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در مبارزات انتخاباتی مقدماتی ریاست جمهوری جمهوریخواهان پنجم مارس ۲۰۲۴ برابر با ۱۵ اسفند ماه موسوم به «سوپر سه شنبه» یا «سه شنبه بزرگ» حضور یافته بود.

ترامپ در ۱۴ ایالت از ۱۵ ایالت مورد رقابت حزب جمهوری خواه در روز سه‌شنبه بزرگ را پیروز شد اما نیکی هیلی تنها با غلبه در رقابت ایالت ورمونت توانست پیروز شود.

هیلی حتی در ایالت خود یعنی کارولینای جنوبی که دو بار به عنوان فرماندار آن انتخاب شده بود، با بیش از ۲۰ درصد اختلاف با ترامپ، شکست خورد. تیم ترامپ فشار زیادی بر هیلی آورده بود تا از بازی خارج شود و یک پیروزی بزرگ دیگر می تواند یک امتیاز مهم به نفع آنها باشد.

هیلی مقدار حمایت مالی قابل توجهی برای کارزار انتخاباتی خود بدست آورده و گفته بود تا زمان برگزاری کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان در ماه ژوئیه در رقابت باقی خواهد ماند، تا شاید نمایندگان با توجه به مشکلات قانونی ترامپ، نامزد دیگری را انتخاب کنند.

جو بایدن و دونالد ترامپ روسای جمهور کنونی و پیشین آمریکا توانستند در انتخابات درون حزبی "سه شنبه بزرگ" در اکثر رقابت ها بر رقیبان خود پیروز شوند.

انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا (نوامبر ۲۰۲۴) یک لحظه حیاتی برای بایدن و ترامپ است که به ترتیب رقبای اصلی برای نامزدی ریاست جمهوری دموکرات و جمهوری خواه خواهند بود.

ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌ خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود جو بایدن شکست خورد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پنجم نوامبر ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.