شکست سنگین رقیب ترامپ در 15 ایالت/نیکی هیلی از انتخابات انصراف می‌دهد؟

منابع مطلع از برنامه‌های نیکی هیلی به روزنامه وال استریت ژورنال گفتند او که سابقا فرماندار کارولینای جنوبی بوده، قصد دارد انصراف خود را از ادامه کمپین ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام کند.

هیلی که در دولت سابق ترامپ، نماینده آمریکا در سازمان ملل بود، سه‌شنبه در رقابت مقدماتی در ۱۵ ایالت متحمل شکست سنگینی شد و تنها آرای یک ایالت را به دست آورد.

به گزارش سبی‌بی‌اس نیوز، هیلی قصد دارد حدود ساعت ۱۰:۰۰ به وقت شرقی (۱۵:۰۰ به وقت گرینویچ) سخنرانی کرده و اعلام کند که می‌خواهد کمپین ریاست جمهوری خود را به حالت تعلیق درآورد.

نیکی هیلی قبل از ورمونت، تنها توانست در واشنگتن دی‌سی به پیروزی برسد.

خبر مرتبط
نیکی هیلی: از ترامپ حمایت نخواهم کرد

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی نیوز، به عدم تعهد خود به کمیته ملی جمهوری خواهان (RNC) برای حمایت از نامزد انتخابی این حزب اشاره کرد.

هیلی در روزهای آغازین کمپین خود چندان از ترامپ انتقاد نمی‌کرد، اما طی هفته‌های اخیر، رئیس سابق خود را فاقد صلاحیت برای ورود به کاخ سفید و «دارای اختلال روانی» توصیف کرده بود. بعید به نظر می‌رسد هیلی در سخنرانی امروز خود، ترامپ را برای ریاست جمهوری تایید کند.

ترامپ در ۱۴ انتخابات مقدماتی از ۱۵ رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان در روز سه‌شنبه پیروز شد.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز اعلام کرد ترامپ رای ۹۹۵ هیات نمایندگی را به دست آورده، در حالی که نیکی هیلی، رقیب او که سابقا سفیر آمریکا در سازمان ملل بود، به رای ۸۹ هیات نمایندگی دست یافت. ترامپ برای تضمین نامزدی جمهوری‌خواهان به رای ۱۲۱۵ هیات نمایندگی نیاز دارد.

با مشخص شدن نتایج رای‌گیری‌های روز سه‌شنبه، بایدن و ترامپ در واقع یک گام به رقابت با یکدیگر در نوامبر نزدیک‌تر شدند.

بایدن ۱۴۹۷ رای هیات نمایندگی از ۱۹۶۸ رای که لازم دارد، به دست آورد. از طرف دموکرات‌ها، جو بایدن در ۱۵ ایالت‌ برنده رأی‌گیری شد، اما در قلمرو ساموآی آمریکا شکست خورد. بایدن در آلاباما، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، آیووا، مین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا مدعی پیروزی قاطع شد.

برای جمهوری خواهان، دونالد ترامپ در همه ایالت‌هایی که شاهد رقابت مقدماتی بودند پیروز شد، به جز ورمونت که آن را به نیکی هیلی واگذار کرد و شکست خورد. ترامپ در آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، یوتا و ویرجینیا به پیروزی‌های بزرگی دست یافت.

انتهای پیام

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.