حماس بیانیه داد/ در مذاکرات قاهره چه گذشت؟

جنبش حماس با اعلام بازگشت هیئت خود از قاهره، از تمایل این جنبش برای ادامه مذاکرات با میانجیگران با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس خبر داد.

حماس اعلام کرد: رژیم اشغالگر همچنان از پذیرش تعهدات این توافقنامه، به ویژه آنچه که آتش‌بس پایدار تضمین می‌کند، طفره می‌رود.

در ادامه بیانیه حماس آمده است: ما از طریق برادران میانجی برای رسیدن به توافقی که خواسته‌ها و منافع ملت فلسطین را برآورده می‌کند به مذاکره ادامه خواهیم داد.

خبر مرتبط
حماس خط و نشان کشید/ آنچه دشمن در جنگ به دست نیاورد، در مذاکرات هم به دست نمی‌آورد

«اسامه حمدان» از رهبران جنبش حماس امروز (سه شنبه) در این باره اظهار داشت: دشمن نتوانست اراده مردم ما را بشکند و به هیچ یک از اهداف خود نرسید. ارتش اسرائیل تروریست و قاتل زنان و کودکان است و فقط در انجام این کار خوب عمل می‌کند.

در همین راستا، یک منبع در جنبش حماس به روزنامه العربی الجدید اعلام کرد که هیئت این جنبش پس از سه روز مذاکره قاهره را ترک کرد.

این منبع اعلام کرد: قرار است که این هیئت پنجشنبه به قاهره بازگردد.

یک منبع مصری نیز به العربی الجدید اعلام کرد همچنین قرار است که هیئت رژیم صهیونیستی طی امروز برای اعلام موضع تل‌آویو در قبال پیشنهاد جنبش حماس وارد قاهره شود.

منابع مصری مطلع از تلاش‌های قاهره در خصوص مذاکرات آتش‌بس با اشاره به اینکه قاهره هنوز پایان نهایی دور مذاکرات جاری را اعلام نکرده است، تاکید کردند: همچنان فرصتی برای دستیابی به توافق تا قبل از ماه رمضان وجود دارد.

طبق گفته این منابع، قاهره مواضع نهایی جنبش حماس را دریافت کرد و طی دو روز با حضور هیئت قطری درباره آنها رایزنی شد و همچنین بین مقامات مصری و قطری و مقامات امنیتی آمریکایی نیز در این باره گفت‌وگو شد.

یکشنبه هفته جاری اولین روز از مذاکرات آتش‌بس غزه در قاهره با حضور هیئت حماس انجام شد.

در حالی که هیئت حماس روز یکشنبه برای انجام این مذاکرات وارد قاهره شد، اما رسانه‌ها گزارش کردند رژیم صهیونیستی به دلیل پاسخ ندادن حماس به درخواست آنها درباره ارائه لیست کاملی از اسامی اسرای زنده این مذاکرات را تحریم کرده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.