قیمت لیر ترکیه و دینار عراق در بازار بالا رفت/ ریال عمان رکورددار صدرنشینان

به گزارش اقتصادنیوز، اختصاص ارز مسافرتی برای سفرهای خارجی توسط بانک مرکزی با واکنش یکی از نمایندگان در جلسه امروز مجلس همراه شد. محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از رویه بانک مرکزی برای تخصیص ارز مسافراتی به افراد، بیان کرد: «بانک مرکزی قانونی را برای سفرهای خارجی مصوب کرده که به هر فرد هزار دلار برای هر سفر با قیمت بازار مبادله پرداخت می‌کند. با توجه به شرایط اقتصادی و در شرایطی که کسری تراز تجاری در کشور وجود دارد و تولیدکنندگان بعضا بیش از ۱۰۰ روز در صف دریافت ارز هستند این تصمیم بانک مرکزی خلاف عدالت است.»

این در حالیست که چندی پیش هم بخش خبری ۲۰:۳۰ در گزارشی به انتقاد از رویه بانک مرکزی در تخصیص هزار دلار ارز مسافراتی به مردم پرداخته بود؛ موضوعی که امروز واکنش تند بانک مرکزی را به همراه داشت.

این بانک در قالب یک بیانیه به جزئیات چگونگی اختصاص ارز مسافرتی پرداخته و بیان کرد: «بررسی آمار تخصیص ارز مسافرتی هوایی در بازه زمانی ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ حاکی از تقاضای ارز موضوع این سرفصل، صرفاً توسط ۳۴ هزار و ۴۴۹ نفر از هموطنان می‌باشد که این آمار کمتر از یک دهم آمار مورد استفاده در برآورد ارائه شده توسط گزارش مزبور است. تخصیص ارز مسافرتی هوایی به طور کامل در چارچوب نیاز ارزی احصاء شده در بخش سوم مقررات ارزی بانک مرکزی و برای مسافرت‌های هوایی با اهداف مختلفی نظیر زیارتی، گردشگری، آموزشی و اداری انجام می‌گیرد.»

موضوع ارز مسافرتی با توجه به روند صعودی قیمت‌ها در بازار ارز تهران دارند برای آن دسته از افرادی که قصد سفر کرده‌اند بسیار مهم است. اما در بازار ارز تهران امروز چه گذشت؟

قیمت لیر ترکیه امروز ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

در بازار ارز تهران امروز قیمت لیر ترکیه روند صعودی را در پیش گرفته است و با تجربه رشد ۱۰ تومانی نسبت به روز گذشته؛ ۱۹۴۵ تومان نرخ گذاری و معامله شد. این دومین روز متوالی است که لیر ترکیه سیر صعودی را سر لوحه خود قرار داده است.

قیمت دینار عراق در بازار

امروز قیمت دینار عراق برای دومین روز پیاپی سیر صعودی را در بازار دنبال کرده است؛ هر دینار عراق امروز را در حالی به پایان رساند که در نتیجه معاملات رشد دو تومانی را تجربه کرد و 47 تومان ارزش گذاری شد.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «صدرنشینی قیمت ریال عمان/ دینار عراق و درام ارمنستان در قعر جدولِ صعودی‌ها» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.