چراغ سبز ویژه بانک مرکزی به بانک مسکن/ مجوز استقراض 10 هزار میلیارد تومانی صادر شد

بانک مسکن نیز به جمع دریافت‌کنندگان خط اعتباری از بانک مرکزی اضافه شد.

تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد طی 11 ماهه نخست امسال بیش از 178 همت خط اعتباری به 6 بانک دولتی و دو بانک غیردولتی شامل بانک کشاورزی، سپه، تجارت، صادرات، رفاه کارگران، ملی، صنعت و معدن و مسکن پرداخت شده است.

مهم‌ترین علت استقراض و اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی در جهت رفع ناترازی و کسری نقدینگی است، میزان این استقراض در سال گذشته به سطحی رسید که در بودجه 1402، بانک مرکزی موظف شد به صورت ماهانه میزان مانده خط اعتباری پرداخت شده به بانک‌ها را افشا و برای عموم منتشر کند.

از خرداد ماه امسال پرداخت خطوط اعتباری از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها آغاز شده و هشت بانک کشور تا پایان بهمن ماه توانسته‌اند از بانک مرکزی استقراض کنند. آمارها نشان می‌دهد طی ماه‌های مرداد، آذر و دی ماه هیچ خط اعتباری به بانک‌ها داده نشده اما در بهمن ماه پرداخت خطوط مجدد از سر گرفته شده است.

بیشترین میزان پرداخت خط اعتباری از ابتدای سال جاری مربوط به تیر ماه امسال بوده، به طوری که طی این ماه بانک‌ها بیش از 103 همت خط اعتباری از بانک مرکزی دریافت کردند.

مشروح این گزارش را در اکوایران با عنوان «مجوز بانک مرکزی به بانک مسکن برای استقراض ۱۰ همتی/ قفل خطوط اعتباری باز شد» بخوانید.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.