نگرانی جمعی از قانونگذاران حزب دموکرات نسبت به وضعیت خبرنگاران در غزه

از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به غزه در ۷ اکتبر, بیش از ۱۳۲ روزنامه نگار فلسطینی کشته شده اند.

در این نامه که نام ۱۲ تن از قانونگذاران دیده می شود ، آمده است : تعداد خبرنگارانی که در طول سه ماه گذشته در غزه کشته شده‌اند بیش از هر کشور دیگری در جهان در طول یک سال است. ما همچنان از عدم گام‌های عملی و تلاش های ناکافی برای حفاظت از جان مردم غیرنظامی غزه از جمله خبرنگاران نگران هستیم.

خبر مرتبط
حمله اسرائیل به خبرنگاران عمدی بود

دیده‌بان حقوق بشر امروز (پنج‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۲ حمله رژیم صهیونیستی در تاریخ ۱۳ اکتبر به تعدادی خبرنگار مستقر در جنوب لبنان در واقع حمله‌ای عمدی علیه غیرنظامیان و به منزله جنایتی جنگی بوده است.

به گزارش ایرنا, جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی آمریکا به نام "لیت نایت شو" اعلام کرد: اگر توافقی برای آزادی برخی از گروگان‌ها به دست آید، اسرائیل مایل است جنگ خود با حماس در غزه را در ماه رمضان آینده متوقف کند.

اظهارات بایدن در مصاحبه‌ای که در برنامه «لیت نایت شو با اجرای ست مایرز» شبکه ان بی سی آمریکا منتشر شد، جدیدترین اظهارات او درباره توقف احتمالی در طول ماه مبارک رمضان است.

بایدن گفت: « ماه رمضان نزدیک است و اسرائیلی‌ها توافق کرده‌اند که در ماه رمضان فعالیت‌هایی انجام ندهند تا به ما زمان بدهند تا همه گروگان‌ها را از غزه خارج کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا که همواره حامی اسرائیل بوده و و کشورش میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات در اختیار این رژیم برای جنگ اخیر علیه مردم غزه قرار داده است ، روز گذشته نیز ابراز امیداری کرد که تا دوشنبه هفته آینده آتش‌بس در نوار غزه برقرار شود.

بایدن روز دوشنبه به وقت محلی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که چه زمانی آتش‌بس در غزه برقرار می‌شود، گفت: مشاور امنیت ملی گفته که ما (به آتش‌بس) نزدیک هستیم البته هنوز کار تمام نشده است. امیدوارم که تا دوشنبه آینده آتش‌بس برقرار شود.

دوحه پایتخت قطر روز دوشنبه، میزبان دور جدیدی از گفت‌وگوها درباره آتش بس در غزه بود که با حضور نمایندگان اسرائیل، حماس و میانجی‌هایی از قطر، مصر و آمریکا برگزار شد.

رسانه های اسرائیلی گزارش داده بودند که انتظار می‌رود در این دوره از مذاکرات درباره فهرست اسامی اسرای رژیم اسرائیل و هویت اسیران فلسطینی که آزاد خواهند شد و همچنین شرایط آتش‌بس و بازگشت محدود غیرنظامیان به شمال نوار غزه بحث و گفت‌وگو شود.

وزارت بهداشت غزه امروز اعلام کرد که از زمان آغاز حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه تاکنون ۲۹ هزار و ۶۰۶ فلسطینی شهید و ۶۹ هزار و ۷۳۷ نفر مجروح شدند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، در پاسخ به چند دهه جنایت رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع این رژیم اشغالگر آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش‌بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. در مقابل نیز، رزمندگان مقاومت فلسطین تلفات و خسارت‌های زیادی به نظامیان صهیونیست در نبرد زمینی وارد کرده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.