آماده باش ستاد بحران چابهار/ در این مناطق از تردد خودداری شود

 

دادکریم بلوچ اظهار کرد: بارش ها در چابهار و اطراف براساس پیش بینی ها از بامداد امروز آغاز شده و در بالادست سد زیردان در شهرستان های قصرقند و نیکشهر شاهد بارش سنگین باران و تگرگ و طغیان رودخانه های فصلی کاجو بوده‌ایم.

وی بیان کرد: سد زیردان در مجموع با ظرفیت ۲۰۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب با هدف آبیاری مزارع کشاورزی پایین دست و تامین آب آشامیدنی روستاهای چابهار ساخته شده و هم اینک ظرفیت آن در آستانه سرریز شدن است.

جانشین ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار افزود: با توجه به اعلام هشدار سطح نارنجی هواشناسی، مدیریت بحران شهرستان چابهار در حال آماده باش قرار دارد.

خبر مرتبط
بارش برف در این مناطق تهران ادامه دارد

علیرضا جعفری روز دوشنبه در خصوص آخرین وضعیت خدمت رسانی به مناطق شمالی پایتخت گفت: در دومین روز متوالی و بدنبال بارش برف، نیروهای خدمات شهری شبانه روزی مشغول کار هستند و اجازه ندادند هیچ مسیری مسدود شود.

وی با اشاره به هشدار نارنجی هواشناسی، تصریح کرد: تمامی تمهیدات برای کم کردن خسارت اندیشیده شده وتمامی اعضای ستاد موظف به آماده کردن امکانات مورد نیاز هستند.

بلوچ خاطرنشان کرد: سدهای حوزه شهرستان چابهار به ویژه زیردان تا ساعاتی دیگر سرریز خواهد و برای کاهش خسارت ها هم اینک دریچه آن باز شده و در حال تخلیه است.

وی از تمامی قشرهای مختلف مردم بویژه صیادان و کشاورزان خواست که اخطارهای هواشناسی را جدی گرفته تا کمترین خسارت را در این بخش داشته باشیم.

جانشین ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار ادامه داد:اطلاع رسانی به مردم از طریق خبرگزای ها و رسانه ها صورت گرفته است و از مردم درخواست می‌شود به شایعات در این مورد توجه نکنند و تمامی اطلاعیه ها و هشدار را از فرمانداری چابهار دریافت کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه احتمال حجم ریزش باران زیاد خواهد بود از مردم، گردشگران و مسافران درخواست داریم در چند روز اخیر در بستر رودخانه و طبیعت منطقه اطراق نکنند.

بلوچ افزود: آب سد زیردان برای تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، تامین آب کشاورزی پایین دست، چاه‌های کلسکان و مسائل زیست محیطی هر چند وقت یکبار رهاسازی می‌شود.

وی تصریح کرد: بارندگی‌های ۲۴ ساعت گذشته برخی بندهای خاکی ساخته شده، هوتگ‌ها و زمین‌های دیم منطقه را آبگیری کرده و موجب خوشحالی مردم بویژه کشاورزان منطقه شده است.

معاون هماهنگی و امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان چابهار گفت: گزارش لحظه به لحظه هواشناسی به ستاد و اعلام در فضای مجازی جهت اطلاع عموم مرتب در حال انجام است و همچنین اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی و فضای مجازی برای مراقبت و استحکام منازل مسکونی و ماندن درخانه و همینطور در صورت ناامن بودن منازل مراجعه به فضاهای عمومی که از قبل تدارک دیده شده، انجام شده است.

وی ادامه داد: به شهروندان اعلام شده حتی الامکان از تردد غیر ضروری در سطح معابر شهری و سفرهای برون شهری در موقع فعالیت سامانه بارشی اجتناب ورزند و هشدارهای لازم درخصوص عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها صادر شده است.

بلوچ تصریح کرد: هشدارهای لازم برای پرهیز از رفتن به ساحل و جلوگیری از تردد صادر و عملی و همچنین اطلاع رسانی درخصوص عدم تردد شناورها به دریا و هدایت شناورها و قایق‌ها به نقاط امن از طریق تعاونی لنج داران، شیلات، اداره بنادر و دریانوردی انجام و تشکیل جلسات داخلی توسط ادارات بنادر و دریانوردی، شیلات، شهرداری و همه ادارات مرتبط اجرایی برنامه ریزی شده است.

وی به تجهیز و آمادگی تیم های امداد ونجات هلال احمر و فعالان و خیران مردمی در سطح منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: تمامی سالن‌های ورزشی وسالن های ویژه دانشگاه دریانوردی، اداره بنادر، منطقه آزاد و به‌طورکلی فضاهای عمومی و مساجد برای استفاده عموم که منازلشان در خطر سیل قرار دارد، بازگشایی و آماده شده اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.