حماس علت ناکامی مذاکرات با اسرائیل را فاش کرد/ نتانیاهو کلیدهای اصلی موفقیت را رد کرد

در حالی که مذاکرات آتش‌بس غزه با برگزاری نشست‌هایی در دوحه و پس از آن در قاهره ازسرگرفته شده، طاهر النونو، مشاور رسانه‌ای اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در گفتگویی که با شبکه ماهواره‌ای «الجزیره» داشت، اظهار کرد: هدف اصلی نتانیاهو از ادامه دادن جنگ (علیه نوار غزه) رسیدن به منافع شخصی و انتخاباتی صِرف و حفاظت از خودش است.

این مسوول حماس در ادامه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه‌اش را که تندروترین کابینه تاریخ این رژیم است، متهم کرد تمامی تلاش‌های طرف‌های میانجی (قطر و مصر) برای حصول پیشرفتی در مذاکرات را ناکام می‌گذارد.

خبر مرتبط
ادعای نتانیاهو درباره توافق با حماس/ شرط تل‌آویو مشخص شد

نخست وزیر اسرائیل ادعا کرد: چنانچه حماس از خواسته‌های خیالی خود کوتاه بیاید و درخواست‌های معقولی ارائه کند به توافق می‌رسیم.

طاهر النونو تاکید کرد: کلیدهای اصلی مذاکرات، آتش‌بس پایدار و اتمام هرگونه حضور نظامی اشغالگران در نوار غزه، انتقال تمامی نیازهای ملت فلسطین، بازسازی و توقف محاصره نوار غزه هستند.

او در ادامه گفت: نتانیاهو کلیدهای اصلی موفقیت مذاکرات را رد کرده و با به رسمیت شناختن حقوق ملت فلسطین مخالفت می‌کند.

مشاور رسانه‌ای هنیه درباره دولت آمریکا نیز گفت که آن در حمایت از جنایات اشغالگران، پوشش‌دهی آنها و تامین اسلحه برای کشتار فلسطینی‌ها و نیز اعمال مجازات جمعی علیه آنها نقش پررنگی دارد.

او درباره توافقات انجام شده در اجلاس دوم پاریس نیز گفت: هیچ اطلاعات رسمی درباره اتفاقات رخ داده در پاریس به دست ما نرسیده است.

روز جمعه کنفرانسی در شهر پاریس با حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی، آمریکا، مصر و قطر برای گفتگو درباره قرارداد تبادل اسرا و توقف جنگ در نوار غزه پیش از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان برگزار شد.

به نوشته روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت»، کابینه جنگ رژیم صهیونیستی شامگاه شنبه با انتشار بیانیه‌ای خطوط کلی مذاکرات برای تبادل اسرا با حماس را تصویب کرد.

طاهر النونو درباره این بیانیه گفت: آنچه نتانیاهو منتشر کرد، سندی تنها حاوی «نه» بوده و سراسر در رد حقوق انسانی و سیاسی ملت فلسطین بود.

او افزود: حماس سند چشم‌انداز جامعی شامل ساماندهی به دولت فلسطین طبق اصول شراکت، دموکراسی و مشارکت همه در مسوولیت‌ها را ارائه کرد.

این مسوول حماس در ادامه نیز بر وجود رایزنی دائمی و مستمر میان آنها و گروه‌های مقاومت تاکید کرد و گفت: آینده روز پس از جنگ بخشی از خواست و اراده فلسطین است.

النونو درباره سفر هیاتی از حماس به قاهره گفت: این هیات در مصر اقدامات انجام شده برای توقف جنگ، راه‌های تقویت و افزایش امدادرسانی‌ها و کمک‌رسانی به ویژه به منطقه شمال غزه را بررسی کرد.

پیش از این با میانجی‌گری‌های قطر، مصر و آمریکا از تاریخ ۲۴ نوامبر تا یکم دسامبر ۲۰۲۳ آتش‌بسی میان حماس و رژیم صهیونیستی برقرار شد که طی آن تعدادی از اسرای دو طرف مبادله شده و کمک‌های بشردوستانه بسیار محدودی وارد غزه شد.

طبق برآوردهای رژیم صهیونیستی نزدیک به ۱۳۴ اسیر صهیونیست در غزه وجود دارند، این در حالی است که دستکم ۸۸۰۰ فلسطینی در زندان‌های این رژیم به سر می‌برند.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.