سودی که هند از اختلالات کشتیرانی در دریای سرخ برد

همچنین داده‌های منابع تجاری نشان داد هند که سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است، در ژانویه، اولین محموله نفت ونزوئلا را پس از بیش از سه سال وقفه دریافت کرد. این واردات در پی تعلیق موقتی تحریم‌های آمریکا علیه این کشور آمریکای جنوبی روی داد.

خبر مرتبط
شبح نرخ بهره آمریکایی بر بازار نفت

قیمت هر بشکه نفت‌برنت دریای شمال روز گذشته و در زمان تنظیم این گزارش، با یک‌دلار کاهش به 82 دلار و 60‌سنت رسید. نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با 90‌سنت کاهش، در رقم 77دلار و 69‌سنت معامله شد. به نوشته رویترز، بهای جهانی نفت پس از اظهارات مقامات فدرال‌رزرو آمریکا درخصوص لزوم به تعویق افتادن کاهش نرخ بهره بانکی، دچار نوسان شد.

طبق این داده‌ها، واردات نفت به هند در ژانویه، به ۵.۲۴ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۷ درصد نسبت به دسامبر و ۳.۵ درصد بیشتر از ماه مشابه سال قبل است. رکورد قبلی واردات ماهانه هند، مربوط به ژانویه سال ۲۰۱۸ بود که این کشور، ۵.۱ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده بود. برآوردهای تجاری، بالاتر از داده‌های اولیه وزارت نفت هند در پنجشنبه گذشته است که نشان داد واردات نفت در ژانویه به ۲۱.۳۹ میلیون تن (۵.۱ میلیون بشکه در روز) رسیده که بالاترین میزان در ۲۱ ماه گذشته است.

احسان الحق، تحلیلگرشرکت مالی  LSEG گفت: تعدادی از محموله‌های نفتی از آمریکا و آمریکای لاتین به تاخیر افتادند، زیرا پس از بحران دریای سرخ، به سمت مسیر جایگزین در اطراف دماغه امید نیک، تغییر مسیر دادند و در اواخر دسامبر یا ژانویه، به مقصد رسیدند.

مدیر یکی از پالایشگاه‌های هندی تائید کرد تعدادی از محموله‌هایی که قرار بود در دسامبر دریافت شود، تا ژانویه به تعویق افتادند. به گفته این منبع آگاه، با وجود این که محموله‌های نفت خریداری شده از مناطق دوردست که عمدتا از قاره آمریکا است، بر اساس تحویل خریداری می‌شوند، خریداران هندی مجبور بودند هزینه‌های اضافی پرداخت کنند زیرا فروشندگان پس از افزایش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه به دلیل مشکلات دریای سرخ، به بند فورس ماژور استناد کردند.

واردات نفت هند از روسیه در ژانویه، به ۱.۴۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و رشد ۱۰.۸ درصدی را در مقایسه با دسامبر، به ثبت رساند، اما سهم روسیه از کل واردات دهلی نو، از ۳۰ درصد، به ۲۸ درصد کاهش یافت و همزمان، سهم آمریکای لاتین از ۶ درصد، به حدود ۸ درصد رشد کرد.

پالایشگاه‌های هندی به تامین کنندگان نفت در خاورمیانه روی آوردند تا از اختلالات ناشی از تاخیرها، اجتناب کرده و اختلال در واردات نفت سبک سوکول روسیه را که ناشی از مشکلات پرداخت و تحریم های شدیدتر غرب بوده است، جبران کنند.

شرکت ایندین اویل که خریدار بزرگ نفت سوکول است، ناچار شده است از ذخایرخود نفت برداشت کند تا واردات کمتر را جبران کند.

بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت هند ازعراق در ژانویه، به بالاترین میزان از اوت ۲۰۱۹ رسید و سهم نفت خاورمیانه از کل واردات هند را از ۴۸ درصد در دسامبر سال ۲۰۲۳، به ۵۴ درصد بهبود داد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.