تحریم‌های جدید روسیه از سوی انگلیس به بهانه دومین سالگرد جنگ در اوکراین

 افزون بر ۵۰ فرد و شرکت تولیدکننده مهمات، نهادهای الکترونیکی و تاجران الماس و نفت به فهرست تحریم‌های انگلیس اضافه شده‌اند.

وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در تارنمای دولت این کشور منتشر شد نوشت: تحریم های جدید کسانی که تسلیحات روسیه در زمینه سیستم پرتاب موشک، موشک و مواد منفجره را تامین می کنند، هدف قرار داده است.این تحریم‌ها همچنین منابع کلیدی درآمد روسیه را هدف قرار داده، تجارت فلزات، الماس و انرژی را محدود می‌کند و بودجه جنگ پوتین را از هر نظر قطع می‌کند.

خبر مرتبط
رومانی سفیر روسیه را احضار کرد/ لزوم تحقیقاتی آشکار در خصوص علت مرگ ناوالنی

وزارت امور خارجه رومانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر روسیه را برای صحبت درباره مرگ «الکسی ناوالنی» احضار کرده است.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس در همین رابطه ادعا کرد: پوتین به اشتباه فکر می کرد که چون اقتصاد روسیه بزرگتر از اوکراین است، به سرعت به پیروزی خواهد رسید. اما اقتصاد دوستان اوکراین ۲۵ برابر بزرگتر از روسیه است.

وی با بیان اینکه «ما در حمایت از اوکراین متحد هستیم» افزود: فشار اقتصادی بین المللی ما به این معنی است که روسیه نمی تواند این تهاجم غیرقانونی را تحمل کند. تحریم‌های ما باعث قطع دسترسی پوتین به منابعی شده است که برای ادامه جنگ، به آن نیاز دارد.

کامرون مدعی شد: ما با هم در برابر ظلم تسلیم نخواهیم شد. ما به حمایت از اوکراین برای دموکراسی - تا هر زمانی که طول بکشد- ادامه خواهیم داد.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس آمده است: اقدامات امروز توانایی پوتین را برای تجهیز ارتش خود به تجهیزات پیشرفته و تسلیحات بسیار مورد نیاز، و همچنین ممانعت از پر کردن مجدد خزانه جنگی‌اش مختل می‌کند. این دور از تحریم‌ها پیامی روشن است که بریتانیا به همراه متحدان خود، در حمایت بی‌دریغ از اوکراین متحد ایستاده است.

انگلیس دیروز هم به بهانه مرگ الکسی ناوالنی منتقد سرشناس دولت مسکو تحریم‌های دیگری را علیه روسیه وضع کرده بود. از سویی اتحادیه اروپا نیز سیزدهمین بسته تحریمی خود را به بهانه دومین سالگرد جنگ در اوکراین وضع کرد.

گفتنی است که جنگ اوکراین در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد. رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه سال گذشته میلادی (دوم اسفندماه ۱۴۰۰) استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز بعد، عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند علیه اوکراین آغاز کرد. به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

طی این مدت کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله آمریکا با کنار گذاشتن گزینه دیپلماتیک برای برقراری صلح، با حمایت‌های هنگفت نظامی از کی‌یف بر ادامه این جنگ افروزی ادامه داده و با تجهیز اوکراین به سلاح‌های پیشرفته و سنگین تر نظامی، آشکارا سیاست تحریک کرملین را دنبال می‌کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.